2017 “Gelişme için Sürdürülebilir Turizm Yılı” ilan edildi

Dünyada ekoturizmin kaçınılmaz yükselişine Birleşmiş Milletler’in attığı çok önemli bir adım daha da hız kattı. En önemli küresel turizm kuruluşlarından biri olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UN WTO/BM DTÖ); 2017 yılını “Gelişme İçin Sürdürülebilir Turizm Yılı” ilan ederek tüm dünyada ekoturizm çalışmalarına her zamankinden çok hız verileceğini belirtti.

Sürdürülebilir turizmin çağımız için bir lüks değil bir gereklilik olduğunu dile getiren örgüt; önümüzdeki yıllarda çevresel sorunların daha fazla artmasını engellemek ve dünya kültür miraslarının yok olmasına karşı tedbir olmak için doğa turizminin çok hızlı bir şekilde geliştirilmesi gerektiğini ön görüyor.

Dünya Turizm Örgütü’nün Türk üyelerinden FEST Travel Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Pekin de 2017 yılının böyle mana kazanması sonucunda Türkiye’deki turizm anlayışının yeni bir boyut kazanabileceğini dile getiriyor. Son zamanlar ülkemizde turizmin baltalanması sebebiyle gerçekten hem çevrenin hem ekonominin kazanacağı bir seçenektir ekoturizm.

2017’nin kazandığı “Gelişme İçin Sürdürülebilir Turizm Yılı” statüsü doğrultusunda yapılan yorumlardan bazıları şu şekilde:

“Bir turizm aktivitesi sırasında zarar verilen tarihi, kültürel ve doğal değerler tüm dünyanın malıdır. Orada yaşamakta olan tek bir ulusun değil. Bu yüzden ekoturizm bölgesel işlese de evrensel niteliği olan bir hedeftir.”

Ekoturizm; bir ülkenin turizmini yılın tüm dönemlerine yaymak ve kültürel mirasları sistemden korumak için tek yoldur. İsmi de zaten bu yüzden sürdürülebilir turizmdir.”

Dünya Turizm Örgütü’nün tüm dünyada iştirakleriyle beraber gerçekleştireceği bu proje sonucunda farklı uygarlıkların kültürel varlıklarının korunarak modern insanda farkındalık yaratılması, halklar arasında daha bir iletişim olması gibi amaçları ön görüyor.

Tabii ki doğanın korunması, doğa temelli turizm sayesinde bir bölgenin doğal dokusunun yerel ekonomiyle birlikte varlığını sürdürecek olması da projenin en heyecan verici yönü…

Birleşmiş Milletler’in bu harika girişiminin başta ülkemizde ve dünyada önemli sonuçlar getirmesini, 2017 sonuna doğru çok daha gelişmiş bir ekoturizm ortaya çıkmasını diliyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*