Akkaya Barajı’nın kuruması göçmen kuşların soyunu tehlikeye sokuyor

İç Anadolu illerinden Niğde’de yarattığı sulak alanla bölgeye adeta can suyu veren Akkaya, sayısız göçmen kuşa yarattığı konaklama alanı ile bölgedeki ekolojik zincirde de kilit role sahip. Fakat ne yazık ki gerek iklim değişikliği, gerekse ihmaller zinciri neticesinde Akkaya Barajı’ndaki sular büyük oranda çekildi ve gelecek yıllarda kuruma sınırına gelecek duruma ulaştı..

Ömer Halisdemir Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Karataş ile yapılan röportajda alınan bilgilere göre daha önce 500’e yakın kuş türünün gözlemlenebildiği bölgede bugün 220 cıvarı kuş türünün görülebildiğini ve bunun ciddi bir tehlikenin habercisi olabileceğini belirtti.

Günümüzde ihmallerden kaynaklanan bilgilerle beraber Prof. Dr. Halisdemir bölgenin tarihi dokusuyla ilgili de bilgi verdi. Önceden söz konusu sazlıkların çok çok daha geniş bir alanı kapsadığını ve göçmen kuşlar ile bölgenin su ihtiyacı açısından kat be kat daha önemli rolde olduğunu belirterek, 500’e yakın kuş türünden 80 kadarının 1800’lü yıllardan sonra bir daha görülmediğini belirtti. Yani evet; topraklarımızdan geçen 100’e yakın göçmen kuşun nesli, 200 yıl öncesinde çoktan tükenmiş bile!…

Bölgede yer yer yapılan imar çalışmaları sebebiyle hem doğrudan Akkaya’nın, hem de onu dolaylı yoldan besleyen derelerin ve yeraltı sularının kurutulduğu yönünde açıklamalarda da bulunan profesör; bu tutumun devam etmesi halinde bölgedeki canlılığın, ondan da öncesinde insanlara lazım olan su ihtiyacının karşılanamaz duruma gelebileceğini söyleyerek, yetkilileri daha dikkatli olmaya davet etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*