Almanya 2020’ye kadar 1 milyon elektrikli araç hedefliyor

Dünyanın en büyük ve köklü otomobil üreticilerinden biri olan Almanya, ülkesindeki ve dünyadaki diğer otomotiv devlerinin yükselen elektrikli araç trendine yatırım yapması üzerine Mart ayında bu yönde bir atilim yapmaya karar vermişti.

Hükümetin kabul ettiği ve yürürlüğe koyduğu bu teşvik paketi çerçevesinde devlet-sanayi iş birliği vasıtasıyla elektrikli otomobil alacak müşterilere 5.000, şirket araçları arasında elektrikli araç bulunduracak işletme sahiplerine ise 3.000 Euro’ya varan teşvik ve ödeme imkânı sunulmuştu. Bu uygulama neticesinde Almanya hem dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olarak ekolojik yatırımlar konusunda alması gereken sorumluluğu almak, hem de yakin gelecekte başlayacak olan elektrikli otomobil endüstrisinde Avrupanın diğer devletleri ve Amerika ile rekabet gücü oluşturacak alt yapıyı kurmak istemişti.

Kararın yürürlüğe girmesi üzerinden sadece birkaç ay geçti ki teşvikler sayesinde ilk meyveler alinmaya, daha doğrusu ilk tohumlar ekilmeye başlandı. Çünkü yeryüzünde çalışmakta olan milyonlarca aracın bir kenara atılıp elektrikli versiyonlarla değiştirilmesi on yıllar alabilecek bir süreç. Yetkililer de bunun farkında olarak “Almanyada bir milyon elektrikli araç” hedefini 2020 yılı için koymuşlar.

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistanın da benzer bir hedefi 2030 yılını baz alarak koyduğu, aynı şekilde Amerikalı, Batı Avrupalı ve Uzakdoğulu üreticilerin de benzer teşebbüslerde bulunduğu düşünülürse, elektrikli araçların hayatımıza tamamen yerleşmesi ve fosil yakıt tüketen kuzenlerinin yerine geçmesi konusunda tüm dünyanın ciddiyeti anlaşılabilir.

Peki dünya otomotiv endüstrisinin bu  hamleleri karşısında Türkiye’nin yeterli bir ön görü ve vizyon ile davrandığını söyleyebilir miyiz? Bu konudaki görüşleriniz ve Türk otomotiv sektörüne önerileriniz nelerdir? Yorum kısmından fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*