Atık kıyafetler toplanıp yenileri yetimlere ve sokak çocuklarına dağıtılsın: İmza kampanyası…

Geri dönüşüme dair bugüne kadar ele aldığımız tüm konularda da belirtmiştik: Atık dönüşümünün ve ekonomiye geri kazanımın en muallakta olduğu materyal kıyafetlerimizdir. Söyleyin bakalım: Kaçımız eskiyen kıyafetleri bağışlayacak, geri dönüşüme katacak, hatta en azından boşa gitmesin diye cüzi miktarlarda satacak bir imkan bulduk? Çoğumuz bu alanda faaliyet gösteren bir kuruluş, bir atılım göremediğimiz için en sonunda “Amaan zaten bunlar hep seri üretim, at gitsin kısmetinde varsa çöpten alan alır.” diye gamsızca o kıyafetleri çöp kutularına sallıyoruz.

Daha önce yazdığımız atık sakızlardan drenaj ve halı saha projesi kampanyasına ek olarak takipçilerimizden Sayın Kevser Olgan’dan bir imza kampanyası daha geldi. Bu kez geri dönüşümün yanı sıra sosyal sorumluluğu ve sosyal adaleti de fazlasıyla kapsayan bir proje: Atık kıyafetlerin toplanması ve geliriyle sokak çocukları ile yetimlere yeni kıyafetler dağıtılması..

Bakın atık kıyafetlerin toplanıp olduğu gibi dağıtılması değil; kullanmadığımız kıyafetlerin toplanması, geri dönüştürülmesi ve bunun geliriyle yeni kıyafet alınması. Çünkü; birçok yerde okuduğumuz, duyduğumuz kıssadan hisseler gereği iyilik yapmak, kullanmadığınız ve çöp olarak gördüğünüz bir şeyi başkasına sadaka niyetine vermek değildir. İyilik yapmak; kendi kullandığınızdan bir nebze de olsa başkalarıyla paylaşma yüceliğini gösterebilmektir.

Çağımızın kanayan iki yarası: Kıyafetlerin ve tekstil atıklarının “olmayan” geri dönüşümü ve sosyal adalet”sizlik”.. Özellikle çocukların maruz kaldığı bir adaletsizlik.

Change.org’da başlatılan imza kampanyasına lütfen aşağıdaki linke tıklayarak katılmayı ihmal etmeyelim. İlgili makamların dikkatini çekerek proje için somut adımların atılmasına bari bir imza vererek katkıda bulunalım. Bu düşünceli ve vizyon sahibi kampanyasından dolayı takipçimiz Kevser Olgan’a teşekkürü borç biliriz:

Atık kıyafetler toplansın ve geliriyle sokak çocuklarına yetimlere yeni kıyafet alınsın.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*