Atık sakızları drenaj sistemlerinde ve futbol sahalarında kullanabileceğimizi biliyor muydunuz?

Evet; başlığı doğru okudunuz. Çağımızın en önemli ve en sancılı atık problemlerinden biri olan sakızlar, drenaj sistemleri, futbol sahaları, halı sahalar başta olmak üzere pek çok alanda tekrar kullanılabildiği için geri dönüştürülmesi mümkün malzemeler arasındadır.

Genelde sakızı keyfi olarak çiğnenen ve atıldıktan sonra bir daha kullanması mümkün olmayan bir çöp olarak görürüz. Hatta sakızlarla ilgili en yaygın kampanya ise sokağa atılmamalarına dair uyarıdan ibarettir. Çünkü sakızlar; çevre kirliliğinden de öte onları yemek sanıp yiyen kuşların ağzına yapışmakta ve ölümlerine sebep olmaktadır. Bundan da öte sokağa fırlatılan bir sakızın doğada çözünmesi tam 5 yıl sürmektedir.

Ama artık atık sakızlarla ilgili yapılabilecek tek şey sokağa atılmamaları için vatandaşları uyarmak değil… Geri dönüşüm sanayisinin gelişimi ve bu alanda yapılan yatırımlara paralel olarak atık sakızlarla ilgili bir proje de geliştirilmiş: Sakız çöplerinin drenaj sistemleri ve futbol sahalarında kullanılması..

Change(.)org’da bir imza kampanyası şeklinde tanıtılan atık sakızlı drenaj ve futbol sahası proje dilekçesi takipçilerimizden Kevser Olgan’a ait. Burada ihtiyaç olduğu kadar toplanacak imzalar Cumhurbaşkanlığına iletilecek ve bu harika atık projesinin faaliyete geçmesi için bir dilekçe niteliği taşıyacak. Ayrıca söz konusu proje ilk defa araştırılacak bir konu değil; Avrupa’da birçok atık dönüşüm projesinde başarıyla uygulanmış bir projedir. Yani herhangi bir risk ve uzun vadeli bekleyiş taşımamakta, sadece aynı imkanın Türkiye’de yaratılması için çaba verilmektedir.

Siz de doğrudan bu işlerde çalışmıyorsanız, maddi-manevi aktif bir şekilde geri dönüşüme katkıda bulunamayacak durumdaysanız en azından projenin desteklenmesi için bir imza bırakabilir; atık sakızlarla drenaj sistemi ve futbol sahası projesinin gündeme gelmesi için kamuoyu oluşumuna katkı sağlayabilirsiniz. Projeye verdiği önemden ve geri dönüşüme karşı duyarlılığından dolayı takipçimiz Kevser Olgan’a bir kez daha teşekkür ediyor, çalışmalarında sonsuz başarılar diliyoruz.

Aşağıdaki linkten imza kampanyasına ulaşabilir ve hiç beklemeden bir imza da siz bırakabilirsiniz. Haydi Yer-Su!!!

Atık sakızlı drenaj sistemi ve futbol sahası

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*