Avustralya bulut güneş enerjisi santraline yatırım yapıyor

Türkiye’de ve tüm dünyada yenilenebilir enerji üzerine sınırlı yatırımlar yapılırken dünyanın diğer ucundaki ülke Avustralya’dan devrim niteliğinde bir haber geldi. Bulut, bir diğer deyişle sanal güneş enerjisi santrali yatırımı yapılacağını belirten yetkililer, bu bağlamda yerleşik santraller üzerindeki yükü azaltmayı ve enerjide verimliliği arttırmayı planlıyor. Türkiye’nin belli kesimleri dahil pek çok yer hala yenilenebilir enerji kaynaklarının gerekli olup olmadığı seviyesindeyken ülkelerin temiz enerji konusundaki düşünceleri gerçekten de bir uçuruma eş değer olabiliyor.

Peki ne demek bu bulut güneş enerji santrali? Önceden belirlenmiş evlerin çatısına kurulan güneş panellerinin bulut sistemine benzer şekilde birbirine bağlanmasından ve üretilen enerjinin bu “bulut merkez”de toplanmasından oluşan bir sistem. Üretilen ve merkeze gönderilen enerji normal şebekeye göre hiçbir dezavantajı olmadan kullanıma sunulabiliyor. Bazı kaynaklarda sanal GES olarak da geçen bu sistem sayesinde elektrik üretim üniteleri üzerindeki baskı hafifliyor. Enerji üretimindeki hız ve pratiklik artarak elektrik tüketimi için daha iyi bir hizmet sunulması sağlanıyor. Tabii ki yenilenebilir enerji kaynaklarının genel enerji piyasasındaki hakimiyetinin artması için çok önemli bir aşamayı da oluşturuyor. Gelişen yeni teknolojiyle beraber yeşil ekonomideki gelişimin hızlanacağı da ümit ediliyor.

Normalde bu bulut teknolojisi günümüz şartlarına göre epey masraflı konumda. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde gelişen teknolojiye bağlı olarak “enerji bulutu” masraflarının neredeyse yarı yarıya azalması ve kullanımının olağanlaşması bekleniyor. Fakat Avustralya’daki proje yetkilileri bu fazladan hibeyi de göze alarak sektörde öncü olmayı seçti ve yenilenebilir teknolojiler konusunda sağlam bir adım attı.

AGL Energy adlı bir enerji şirketinin gerçekleştirdiği proje Adelaide şehrinde inşa edilecek. Toplam bin ev çatısında bulunan güneş panelleri, sıradan panellerden hiçbir farkı olmadan elektrik üretecek. Panellerin toplam gücü 5 MW kadar. Üretilen bu elektrik bulut tabanlı bir sistem ile birbirine bağlanacak. Böylece tüm paneller evlerdeki izinli lisanssız üretim gibi değil, 5 MW’lık bir santral gibi davranacak. Şu an için projenin yaklaşık %20’lik kısmı tamamlanmış durumda.

Projenin hayata geçmesi halinde yerel şebeke üzerinde büyük bir hafifleme olacak ve güneş paneli kullanan evler bu kaynaklardan maksimum verimle faydalanacak. Bunu tıpkı doğalgaz kurulumundaki merkezi sistemler gibi de düşünebiliriz. Ama onun dezavantajına sahip değil tabii..:)

Projenin toplam maliyeti yaklaşık 20 milyon Avustralya Doları. Bunun %25’i Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı (ARENA) tarafından hibe edilecek. Kalan %75’lik kısım ise proje yatırımcıları tarafından karşılanacak.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*