Aydın Afrodisias Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girdi

UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi’nde Aydın Afrodisias Antik Kenti’nin de kalıcı miraslar arasına alınmasına karar verildi.

Bu yılki UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Polonya’nın Krakow şehrinde toplandı. Kongrede dünya kalıcı mirasları ve korunması gereken kültürel unsurlar gibi konuların arasında Türkiye’yi de ilgilendiren bir başlık vardı: Afrodisias Antik Kenti.

Bir Antik Kentin kalıntılarından oluşan Afrodisias, Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunuyor. Kentin şimdiye kadar bilinen kalıntılarında Roma döneminden kalan heykeltıraşlık okulu, tiyatro, tapınak gibi sanatsal ve manevi yapılar bulunuyor. 

Afrodisias Antik Kenti’nin M.Ö.2. yüyıldan Ms. 6. yüzyıla kadar, yani 800 sene boyunca varlığını sürdürdüğü ve aynı görkemiyle Ege Bölgesi’nde yerleşimcilere kucak açtığı düşünülüyor. 

Türkiye’deki kalıcı miraslar arasında daha önce 2015 yılında Efes Antik Kenti ile Diyarbakır Surları, 2016 yılındaysa Kars Ani Harabeleri eklenmişti. 2018 UNSECO 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısında ise Göbeklitepe aday olarak gösterilecek.

Afrodisias Antik Kenti’nin yaşadığı gelişmenin bölgedeki her türlü arkeolojik, sanatsal, çevresel, ekolojik ve kültürel faaliyete katkıda bulunması, tarihi mirasların korunması konusunda farkındalık yaratması dileğiyle.

Kaynak: Yeşil Gazete

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*