Bakan bizzat açıkladı: Haftaya elektriğe zam geliyor!…

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılması, Türkiye-Rusya enerji ittifakı gibi konuların tartışması sürerken halkı üzecek açıklama KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’dan geldi: “Çok üzgünüm haftaya elektriğe zam gelecek.”

Ada TV’de verdiği bilgilerle Türkiye’nin enerji stratejisi hakkında son derece önemli hususlara değinen Bakan Atun; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamaları da baz alarak Türkiye’nin elektrik ihtiyacı, yapılan enerji ittifakları ve yenilenebilir enerji yatırımları üzerinde gayet kapsamlı açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalardan Sunat Atun; Türkiye’nin sahip olduğu tabii kaynakların, yenilenebilir enerji potansiyelinin ve jeopolitik konumunun avantajlarından yararlanmak suretiyle enerji sektöründe hızlı atılımlar gerçekleştirdiğini, bulunduğu bölgede bir enerji üssü olma yolunda ilerlediğini vurguladı.

Zaten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçesinin inanılmaz bir oranla arttırılması da Türkiye’nin gelecekteki enerji stratejileri hakkında yeterince bilgi verir nitelikteydi.

Elektriğe zam geliyor

Türkiye’nin enerji üssü olma yolundaki hamlelerini vurgulayan Bakan Atun; bu süre zarfında endişelenecek bir şey olmadığını, ortaya çıkan çeşitli söylentilere de kulak asılmaması gerektiğini belirterek vatandaşları ve otoriteleri sağduyulu olmaya davet etti.

Fakat günümüzdeki ihtiyaçlar dolayısıyla elektriğe bir zammın da kapıda olduğunun haberini veren Sunat Atun; bu durum karşısındaki çaresizliğini de şu şekilde belirtti:

Bugün biz fuel oile bağlıyız. Petrol fiyatları arttı, bizde de arttı. Elektriğe artış gelmek zorunda, başka çaresi yok. Elektrik Kurumu’na görerek zarar yazdıramayız. Türkiye’de ucuzluyor bizde artıyor. Tek başına bile kabloyla elektrik gelmek zorunda. Çok üzgünüm haftaya elektriğe zam gelecek.”

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*