Bartın Hayvan Hakları Grevi 12. günde son buldu

Bartın İnkumu’nda üç hayvansever aktivistin 19 Şubat tarihinde hayvan haklarında düzenleme yapılması için başlattığı açlık grevi, aktivistlerin sağlık durumlarının kötüleşmesi üzerine 12. günde son buldu.

3 Mart akşamına kadar üçlü sadece su, çay ve kahve ile beslenerek temelli bir açlık grevine başlamışlar ve bu yolla seslerini yetkililere duyurmaya çalışmışlardı. Greve katılan aktivistler Sevim Arkan (44), Ayşe Köse (46) ve Uğurcan Saban (18); sokak hayvanlarına yapılan işkence, şiddet ve tecavüz vakalarının son bulmasını ve hayvanlara yönelik suçların Kabahatler Kanunu’nda TCK kapsamına alınmasını talep ettiklerini bildirmişler; bu doğrultuda ölene kadar açlık grevini sürdüreceklerini belirtmişlerdi. Sözlerini tuttular da…

Grev boyunca pek çok basın mensubu ve hatta CHP Bartın Milletvekili tarafından ziyaret edilen üçlünün günler geçtikçe ayakta durmakta dahi zorlandıkları halleri rahatlıkla gözlemlenmiş, buna rağmen mücadelelerine devam etmişlerdi. 112 Acil ekiplerinin de düzenli olarak bölgeye geldiklerini belirten aktivistler, serum takarlar diye geri gönderdiklerini de söylüyorlardı. Fakat 3 Mart akşamı 112 ekiplerince yapılan ziyaret sırasında aktivistlerin yarı baygın halde bulunması üzerine ekipler inisiyatifi ellerine almış ve grevcileri hastaneye kaldırmıştır.

Yapılan ilk müdahale sonrasında eski gücüne yavaş yavaş kavuşan aktivistler ilgili sivil toplum kuruluşlarının tebriklerini alırken; bir hükümet temsilcisi tarafından hastanede ziyaret edilmişler ve TBMM’ye konuşmaya davet edilmişlerdir.

İlerleyen günlerde Hayvan Hakları konusunda ne şekilde ilerlemeler kaydedileceğini hep beraber görecek ve haberini sizlerle paylaşacağız.

Sokak hayvanları için yaptıkları bu cansiperane eylemden dolayı Sevim Arkan, Ayşe Köse ve Uğurcan Saban’ı cesaret ve fedakarlıklarından ötürü tebrik ediyoruz. Bir an önce eski güçlerine kavuşup dostlarımız için sağlam vaziyette mücadeleye devam edebilmelerini diliyoruz…

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*