Batı ABD kıyılarında yüksek derecede okyanus asitlenmesi gözleniyor!…

ABD’nin balıkçılık ekonomisinde milyarlarca dolarlık paya sahip olan ve bölgedeki nadir ekosistemlerin yuvası olan Batı okyanus kıyıları, okyanus asitlenmesinin en sıcak olduğu noktalar olarak belirlendi.

600 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridinde yapılan yeni bir çalışma, okyanus yüzeyinde ölçülen en düşük pH seviyelerinin bir kısmını buldu. Bu önemli asitleşmenin sahildeki sular içerisinde bulunabileceğini gösteriyor.

Oregon Eyalet Üniversitesi deniz ekolojisti yazar-araştırmacı Francis Chan, “Okyanus asitlenmesi, sudaki yaşamı etkilediği gibi denizin etkileştiği kara parçalarında da aşınmaya sebe olmuştur.” şeklinde açıklamada bulundu..

Ancak, 31 Mayıs’taki Scientific Reports dergisinde  yayınlanan habere göre durum o kadar da çaresiz değil: Bazı bölgelerde pH seviyeleri daha yüksek, bozunmalar telafi edilebilir. Bu durum, deniz canlılığını korumak isteyen araştırmacılar için, çabaları yoğunlaştırmak hususunda bir yol haritası oluşturabilir.

Okyanus asitlenmesi nedir?

Okyanus asitlenmesi, küresel ısınmanın göz ardı edilen ortağı olarak tanımlanabilir. Sebebi de insan kaynaklı aşırı karbondioksit emisyonundan başka bir şey değildir. Okyanus, bu aşırı karbondioksitin çoğunu emer. Sonuçta okyanus suyunun pH’ı azalır, yani asidik hale gelir.

Okyanus asitleştikçe, istiridye ve diğer kabuklu canlıların yuvalarını inşa etmesi zorlaşmakta, birçok balık türü için de solunum için yetersiz bir ortama sebep olmaktadır. Yaşam koşulları olumsuz etkilenen pek çok tür; batı ABD kıyılarında balıkçılığın ve ekosistemin bel kemiğini oluşturanlar arasından…

ABD Batı Yakası’ndaki sular, özellikle okyanusta derinleşen soğuk suya sahip oldukları için asitleşmeye karşı savunmasızdır. Soğuk su, karbondioksiti sıcak suya göre daha çok soğurur. Bu durum da bölgenin asitlenmeden daha fazla etkilenmesine sebep oluyor.

Offshore asitleşmesi daha önce incelenmişti, ancak yeni çalışmayla araştırmacılar tarafından “kelimenin tam anlamıyla bu resmi aldık ve onu sörf bölgesine kadar her yere taşıdık” şeklinde bir açıklama geldi.

Okyanus asitlenmesi nasıl tespit edildi?

Birden fazla kurumun katılımıyla Monterey Körfezi’ndeki kıyı sularına sensörlerin yüklenmesi gerçekleştirildi. 2011-2013 yılları arasındaki üç yıllık veriler izlendi ve okyanus asitlenmesine dair sağlam kanılar bulundu. En düşük pH seviyesi 7.4’e kadar gerileyen suların, okyanusun genel ortalaması olarak kabul edilen 8.1’e göre çok kötü bir vaziyette olduğu anlaşıldı.

Okyanus asitlenmesini gösteren grafik. kırmızı çizgi dünya genel karbondioksit seviyesini gösterirken, yükselen yeşil çizgi okyanus suyunun CO2’yi absorbe etme miktarını gösteriyor. Buna bağlı olarak mavi çizgide görülen pH düşüşü (asitleşme) gözleniyor.

Neden bazı alanların asitlenmeden çok etkilenip bazılarının az etkilendiği araştırmanın konusu değildi fakat bu avantajın, okyanus asitlenmesiyle mücadele etmede temel noktayı oluşturacağı, yetkililerin bu felaketi engellemek için ılımlı, az bozunmuş bölgelerden yararlanacağı söylendi.

Deniz koşullarının daha iyi anlaşılması ve daha iyi strateji izlenebilmesi için sensörlerin hala çalışır vaziyette olduğu da açıklamaya eklendi.

Araştırma ekibinin lideri olan Chan “Asitleşmenin sadece bu bölgeyle sınırlı olmadığına emin olduğunu ve bunun tüm dünyada görülen bir felaket olduğuna emin olduğunu” belirtti.

Kaynak: grist.org

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*