Bebek mamalarının %20’sinde kurşun mevcut!…

Çevre Savunma Fonu (EDF) tarafından yapılan şaşırtıcı bir araştırmaya göre bebek mamaları; normal yiyeceklerden çok daha zararlı. Bu zararın sebebinin ise endüstriyel işleme olduğu düşünülüyor.

Genelde su boruları ve eski boya kabuklarından gıdalara karışma riski bulunan kurşun, endişe verici bir şekilde bebek mamalarında da tespit edildi. Yapılan tespitler sonucunda numunelerin pek çoğunda vücut için tehlikeli olabilecek derecede kurşun kontaminasyonu gözlendi.

EDF; 2003-2013 arasında tutulan gıdalardaki metallere, zirai ilaçlara dair 11 yıllık verileri izledi. Yapılan uzun süreçli ve kontrol deneyli ölçümler sonucunda 2164 bebek maması numunesinin %20’sinde,10.064 gıdadan alınan düzenli örneklerinse %14’ünde saptanabilir seviyede kurşun tespit edildi.

Mama çeşitleri ayrı ayrı incelendiğinde ise kurşun miktarı %89 ile en çok üzüm suyu barındıran mamalarda tespit edildi. Üzüm suyunu %86 ile tatlı patates izlerken, %64’ünü kuru kurabiyeler izledi. Daha öncesinde araştırmacılar bu kurşun sızmasının ne sıklıkta gerçekleştiğini tespit edebiliyorlardı. Ancak kurşun seviyesi hiç bu kadar belirgin bir şekilde gözlemlenmemişti.

Bunun yanı sıra EDF; 1 milyondan fazla bebeğin FDA’nın belirlediği sınırdan daha fazla kurşun tükettiğini tespit etti.

Mamalardaki bu kurşun skandalının sebebi konusunda ise EDF Kimyasallar Politikası Sorumlusu Tom Neltner: “Bu durumun sebebi olarak bebek mamalarının çok fazla işlenmesinden başka bir sebep akla gelmiyor.” şeklinde yorumda bulundu.

Nörolojik gelişimden davranışsal sorunlara, odaklanma sorunundan zeka seviyesini düşürmesine kadar birçok zararın sorumlusu olan kurşunun bebeklere verilen yiyeceklerde tespit edilmesi gerçekten endişe verici bir durumdur. Herkese olan zararları bir yana bebekler, zehirli maddelere karşı yetişkinlere göre çok daha dirençsizdirler.

FDA’nın şu anki kurun sınırları 100 birim meyve suyunda 50 ppb iken, aynı miktar suda 5 ppb olarak belirlenmiştir. EDF bu yönergelere göre gerekli soruşturmayı yaparken, FDA ile birlikte bebek mamalarındaki kurşun seviyesinin 1 ppb’ye çekilmesi için çalışmaların başlamasını umuyor.

Ortaya koyduğu verilere rağmen EDF; anlaşılmaz bir şekilde numunelerin markalarını açıklamaktan kaçınıyor. Bunun yerine ailelere 1 ppb’lik seviyeyi baz alarak kullandıkları markaya danışmalarını ve bu konuda teminat almalarını tavsiye ediyor. Çocukların ve bir neslin sağlığının söz konusu olduğu böyle bir durumda EDF’nin hala gizlilikten yana kaygı duyması, kamuoyunda yoğun bir tepkiye sebep oldu.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*