Bolu organik tarım çalıştayı gerçekleştirildi

Organik tarım için kolları sıvayıp somut projeler gerçekleştiren iller arasına Bolu da eklendi. İstanbul’a ve diğer büyük merkezlere yakınlığıyla geçiş konumunda bulunan Bolu, aynı zamanda el değmemiş doğası, yemyeşil alanları ile organik tarıma son derece el verişli bir mekandır. Bu da Türkiyemizin bu güzide ilini organik ve sağlıklı üretimle modern teknolojiyi birleştirmek için biçilmiş kaftan haline getirmektedir.

İzmir’de toplanan Organik Tarım Kongresi sonrasında Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, şehrin sahip olduğu bu potansiyeli artık daha teşvik edici ve daha kontrollü bir şekilde değerlendirecekleri yönünde açıklamada bulundu. Bolu’da organik tarım için geliştirilebileek projeler, muhtemel zorluklar ve aşılması için gerekli planların tartışıldığı organik tarım çalıştayı düzenlendi.

Konuşmanın başında organik tarımın ne demek olduğundan ve diğer tarım çeşitlerine göre avantajlarındanbahseden Sayın Taş; Bolu’nun bu konuda büyük potansiyele sahip olduğundan da söz etti.

Bundan sonrasında Bolu’nun sahip olduğu coğrafi konumu ve el değmemiş doğasını fazlasıyla değerlendirecekleri konusunda katılımcıları ikna eden İsmail Taş, yaptığı konuşmayı şu şekilde bitirdi:

Bakanlığımızın destek ve koordinesinde ilimizde organik yetiştiriciliğe ‘organik yumurta’ ile başladık. ‘Organik’ söylemesi koaly ama uygulaması zor bir alan. Bu noktada nihai başarı için detaylı araştırmalar sonucu Gerede ilçesinin uygunluğuna karar verildi. Gerede’de konvansiyonel kümeslerden farklı olarak organik kanatlı yetiştiriciliğini yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Bitkisel üretimde de organik üretim bölgeleri üzerinde çalışıyoruz. Arıcılık açısından özellikle kirlenmemiş doğası ve üretim potansiyeli ile kıbrıscık ve seben ilçelerimiz dikkat çekmektedir”

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*