Bornova Belediyesi, yenilenebilir enerji kullanan sakinlerine %25 indirim uyguluyor!…

Daha önceki çevreci yatırımları ve doğasever faaliyetleriyle ön plana çıkan Bornova Belediyesi, aynı kulvarda bir başka kampanyaya daha imza attı. Alınan karara göre Bornova’da yenilenebilir enerji kaynağı kullanan bina sakinlerine her türlü belediye masrafında %25 indirim uygulanacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek ve yapılan tasarrufu kalkınmaya yönlendirmek için alınan karar Bornova ilçesinde uygulanacak. Oy birliğiyle alınan söz konusu karara göre, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla yaşanan binalarda oturduğunu gösteren vatandaşlar olası bir belediye masrafıyla karşı karşıya kalması halinde masraflarında %25 indirimle ödüllendirilecek ve sonrasında da bu şekilde hizmet almaya devam edecek.

Alınan kararla ilgili kısa bir açıklama yapan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila: “Biz, hem yenilenebilir kaynakları kullanarak çevre değerlerimizi koruyoruz, hem de sağladığımız tasarrufları yatırımlara dönüştürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Bornova Belediyesi’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik çalışmaları bununla sınırlı değil, daha önce duyulmuş pek çok girişim mevcut. Bunlardan en çarpıcı olanı Erzene Mahallesi’nde inşa edilen 300 kilowattlık Fotovoltaik Güç Tesisi.. 2015’e doğru üretime başlayan tesis sadece 20 ayda maliyetini karşıladı ve tasarruf sağlamaya başladı. Yapılan hesaplara göre elektrik tüketiminden yapılan mali tasarrufun yanı sıra her yıl çevre kirliliğine sebep olan 250 tonluk karbon salınımının engellendiği bildirildi.

İlginizi çekebilir: O lise elektriğini güneş enerjisinden sağlıyor

Erzene Mahallesindeki Güneş Enerjisi Santrali 1250 adet güneş panelinin yerleştirildiği bir kompleks. 7 dönümlük arazi üzerinde yapılan santralde her yıl 150 bin liralık elektrik enerjisi üretiliyor.

Kaynak: Ege’de Son Söz

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*