Brokolinin diyabeti de engellediği kanıtlandı!…

Yapılan araştırma neticesinde brokolide zengin miktarda bulunan antioksidan maddelerin, aynı zamanda antidiyabetik özellik gösterdiği de kanıtlandı.

Hastalar üzerinde yapılan araştırma, brokolide yüksek düzeyde bulunan sulforafan özütünün kan şekerini önemli seviyede düşürmeye yardımcı olduğunu saptadı. Göteborg Üniversitesi Metabolik Fizyoloji Doçenti olan Doç.Dr.Anders Rosengren, “Bunun diyabete karşı geliştirilen ilaçlarda önemli bir aşama olacağını düşünüyoruz.” şeklinde yorum yaptı.

Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan araştırma, Sahlgrenska Akademisi, Wallenberg Moleküler ve Translasyonal Tıp Merkezi, Göteborg Üniversitesi ve Lund Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde birkaç yıl araştırma üzerine kuruludur.

Araştırmanın amacı tip-2 diyabete karşı yararlı olabilecek yeni ilaçlar geliştirilmesine katkıda bulunmak olarak belirlenmişti. Klasik uyuşturucu olarak bilinen metformin bunu başarsa da gastrik yan etkilere sebep olduğu, böbrek fonksiyonlarına zarar verebildiği için pek tavsiye edilen bir yöntem değildi. Aynı yan etkilere sebep olmayan yeni bir tedavi umudu, diyabet hastaları ve bilim dünyasında umutla karşılandı.

Ayrıca okuyabilirsiniz:Brokolinin sağlığa faydaları nelerdir?

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*