Burkina Faso’nun ilk yeşil ekonomi zirvesi toplandı

Barı Afrika’nın iç kesimlerinde bulunan Burkina Faso, 14-16 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Yeşil Ekonomi Kongresi’ne ev sahipliği yaptı. İlk defa toplanan, Burkina Faso hükümetinden ve uluslararası çevre kuruluşlarından önemli temsilcilerin katıldığı zirvede ülkede yeşil ekonominin canlandırılması, sürdürülebilirlik ve temiz teknolojiler yardımıyla kalkınma sağlanması gibi çok önemli hususlar tartışıldı.

Başkent Ouagadougou (wagadugu diye okunuyor) söz konusu kongreye ev sahipliği yaptı ve tam 3 gün boyunca katılımcılar konuşmalarını yaparak fikirlerini sundu, projeleri ve ülkenin sorunlarını tartıştı.

Bir Afrika ülkesinde ve özellikle Burkina Faso gibi yoksulluğun kol gezdiği, sıradan nimetlerden dahi tam yararlanmanın mümkün olmadığı bir ülkede böyle bir organizasyonun gerçekleşmesi hem Afrika kıtasının geleceği hem de dünyada yeşil ekonominin gelişimi açısından önemli bir girişim olarak görülüyor. Son verilen rakamlara göre ülkenin %5’inden az kısmına elektrik sağlanabiliyor. Burkina Faso’nun %90’a yakın iş gücünü tarımsal sektörler oluşturuyor ve sürdürülebilir tarıma geçiş yapma konusunda büyük potansiyel taşıyor. Kongrenin ana teması da yeşil ekonomi sektörleri dahilinde Burkina Faso’da daha çok ticaret ve iş imkanı yaratmak, yenilenebilir teknolojilerle ülkeyi kalkındırmak üzerineydi.

Bunların yanı sıra kalkınma için uğraşan bölgeye fosil yakıtların kullanılarak değil, doğrudan yeşil teknolojiler kullanılarak yapılacak yatırımlar da gerçekten bir ilki gerçekleştirecek cinsten. Aynı zamanda birçok ütopyanın gerçek olabileceğini kanıtlayacak.

Üç gün süren, çeşitli konuların enine boyuna tartışıldığı Burkina Faso Ulusal Yeşil Ekonomi Kongresine katılan kuruluşlar şu şekildeydi:

  • Partnership for Action on Green Economy (PAGE)
  • the Poverty and Environment Initiative
  • Switch Africa Green
  • Global Green Growth Initiative

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*