Çanakkale’de orman yangını: 10 hektardan fazla tarla ve ormanlık alan yandı!…

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde bulunan Alikabaklar Köy Başakmezarı bölgesinde orman yangını çıktı. Çıkan yangın karşısında köylüler ve bölge halkı kendi imkanlarıyla müdahale etmeye çalıştı. 

Yangının sebebi henüz bilinmezken söndürme çalışmalarında ilgin. kareler dikkati çekti.

Başlayan yangını bölgede oyun oynayan çocuklar ilk olarak gördü. Köye dönüp yangını haber vermeleri sonucunda ilk müdahaleyi bölge halkı yaptı. Daha sonra Bayramiç’e gelen 12 arazöz, 4 su ikmal aracı, 3 helikopter, 1 amfibik uçağı, 4 ilk müdahale aracı, 3 dozer ve iki greyder de yangın söndürme çalışmalarına el atarak daha fazla yeşillik alanın kül olmasını engelledi.

Yangının sembol resimlerinden biri olabilecek fotoğrafta da görüldüğü gibi çocuklar yangını söndürmek için kovalarla, derme çatma gereçlerle cansiperane çalışırken, büyüklerin sadece korkulu gözlerle yangını izledikleri gözlendi.

İlginizi çekebilir: Aydos Ormanı ve çevresindeki yeni yapılar

Bayramiç Orman İşletme Müdürü Ali Bacak yangın söndürme çalışmalarıyla ilgili şu şekilde açıklama yaptı: “Yangın kontrol altına alındı. İlk belirlemelere göre, yangın tarım alanlarından çıkmış ve yaklaşık 10 hektar tarım alanı, sınır boylarında bulunan ağaçların, 1 ağıl ile 1 saman deposu yanmış. Ayrınca, 9 gün önce de aynı bölgede yangın çıkmıştı ve ormanlık alan ile tarım arazileri zarar görmüştü


Söndürülen yangından sonra geriye küle dönüşen 10 hektardan fazla tarla, ormanlık alan, 1 hayvan ağılı ve 1 saman deposundan dolayı meydana gelen hasarın onarımı için çalışmalar başladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*