Diyarbakır Organik Tarım Projesinin ikinci ayağı başlıyor!!!

Türkiye’de organik tarıma dair projeler ve yatırımlar dur durak bilmeden devam ediyor. Özel sektörün ve küçük sermayeli bireysel girişimcilerin çabaları bir yana; yeşil sektörler arasından organik tarım dendiği zaman devletin bu konuda yaptığı atılımlar gerçekten takdire şayan. Ülkemizin 7 bölgesinde, belediyelerin yetkisiyle o kadar önemli projeler gerçekleştiriliyor ki; bunlar sadece birkaç yıl sonrasında her bölgede organik tarım adına önemli bir üretim gücü yaratacak cinsten girişimler.. Daha geçtiğimiz günlerde Sinop’ta organik tarıma dair bir haber paylaşmıştık ki; bir güzel haber de Diyarbakır’dan geldi…

Organik tarımın yaygınlaştırılması için Diyarbakır’da uzun süredir yürütülen çalışmalarda epey mesafe kat edildi. İçişleri Bakanlığı tarafından KHK kapsamında görev verilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi; şehirde organik tarım yapan çiftliklerin ve merkezlerin kurulmasına dair alt yapının oluşturulmasından sonra, ürünlerin yetiştirilmeye başlanması tanıtımı, markalaşması ve pazarlanmasına ağırlık verilecek olan ikinci aşamaya geçiş yapıyor.

Proje ilk olarak Lice’ye bağlı 12 mahallede yaygınlaştırılacak. Burada organik tarım yapan çiftçilere hem eğitmenler, hem de farklı illerden gelen organik çiftçiler tarafından eğitim verilerek zamanla bölgenin kendi kendine üretim yapması sağlanacak.

Proje ne zaman başladı?

Kanun Hükmünde Kararname neticesinde temelleri atılan proje; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından “Lice Organik Tarım Projesi” kapsamında yaklaşık bir yıl önce başlatıldı. 1 yıl öncesi ve ilerleyen zamanda yapılması planlanan harcamalarla beraber tüm proje yaklaşık 520 bin TL’ye mal olacak ve büyük bölümü GAP İdaresi ile Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de yaklaşık %30’luk bir bütçe katkısında bulunuyor.

Organik tarımın start almasına ve somut ürünler elde edilmesine ek olarak; 2017 yılında ürünlerin pazarlarda daha geniş yer bularak markalaşması, Lice’de de organik tarım yapıldığından herkesin haberdar edilmesi hedefleniyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*