Dutun dillere destan 10 faydası!…

Yaklaşan yaz mevsiminde TV programları her gün bir meyvenin faydalarını, çağımızın baş belası kanseri önleyen yönlerini anlatmaya başlamadan biz de konuya bir giriş yapalım dedik. Şubat ayının sonlarına geldiğimiz şu günlerde hava değişiminin arttığı, soğuk-sıcak arası geçişlerden dolayı nezle-grip salgının başlamak üzere olduğu zamanlardayız. (Aman ağzını hayra aç falan demeyin gerçek bu…)

Böyle olunca da doğal olarak tüketilen meyveler sebzeler, bunlardan alınan vitamin ve mineraller ayrı bir önem kazanıyor. Bakın et tüketimiymiş, proteinmiş bunlar zaten yaşamın temel kaynağı olan şeyler. Ama birbirinden güzel renkleri, tadı damağınızda kalan birbirinde güzel tatları ile o meyveler var ya meyveler… Vücuda sağladığı faydaları hiçbir şey sağlayamaz. Akşamları şöyle bir tabak dolusu meyve yiyin, kilo sorununuzu da çözersiniz, vücudunuza hiçbir mikrop da giremez vallahi…

Yazın çıkan meyveler de sanki doğanın üzerinde yaşayan insan, bitki, hayvan tüm çocuklarını dengelemek ister bir havası varmışçasına yazın ön planda olan ihtiyaçlara yönelik yararlara sahiptir. İlerleyen yazılarda tüm meyveleri güzel güzel anlatacağız, sonra doğal beslenmek isteyen Yer-Su takipçileri için güzel organik tarifler, karışımlar da hazırlayacağız. Ama şimdilik sadece “Dut meyvesinin sağlığa yararları”nı anlatıyoruz, üzgünüm…

Evet sevgili okurlar. Pazarlarda marketlerde görüp aldığımız dutlardan da öte biz bu meyveyi, çocukluğumuzda ağaçlardan tane tane toplayıp oyun aralarında yememizle hatırlıyoruz. Gerçekten, İstanbul’da böyle yerler doluydu eskiden. Dalları bir sürü evin bahçesinden sarkan ağaçlardan dut mu dersiniz, elma mı dersiniz ne denk gelirse toplardınız. Ama bizim ömrümüzün geçtiği yerlerde dutun yeri ayrıydı. Hem koparıp yemek, hem de yere dökülüp ezilen tanelerin terlikle gezerken ayağınıza yapışması yönünden…

Peki hepimizin aşina olduğu bu dur meyvesinin faydalarına hiç bilimsel gözle baktık mı? Bir tane de olsa, bir avuç da olsa o güzel meyveleri mideye indirdikten sonra vücudumuzda neler oluyor? Nerelere takviye kuvvetler gönderiliyor hiç düşündük mü? İşte; hem “Yaklaşan yaz mevsiminde neleri tüketmek gerekli?” diyen okurlarımız için, hem de “Dut meyvesinin yararları nelerdir?” diye soran araştırmacılar için; dut meyvesinin birbirinden harika 10 faydası. Diğer meyveler için sağlık kategorimize de bir göz atabilirsiniz.

1) Kanın pıhtılaşmasına engel olur

Kanı sulandırıcı etkisi sayesinde dut; vücutta dolaşan kanın pıhtılaşmasına engel olur. Pıhtılaşmaya sebep olabilecek tehlikeleri de nötralize eder. Vücuttaki kan basıncını ihtiyaç duyulan seviyeye getirerek kan akışının sürekliliğini sağlar ve dolaylı yoldan kalp sağlığını da korumuş olur. Bildiğiniz gibi vücudun kan dolaşımı yetersizse kansızlık denen rahatsızlık ortaya çıkar. Dolayısıyla kansızlığa karşı en önemli doğal ilaçlardan biri duttur. Aynı şekilde kanı sulandırıcı tüm meyveler de benzer işlevi görecektir.

Tabii ki vücutta kanayan bir yer varsa onun pıhtılaşmasını engellemez. Kanayan yaranın pıhtılaşmaması bir hastalıktır ve sizi öldürmeye kadar varabilir.

2)Karaciğerin çalışmasına yardımcı olur

Dutun vücuttaki toksinleri temizleme özelliğinin bir getirisi olarak; vücudumuzu zehirli maddelerden arındırmakla görevli karaciğere faydaları inanılmaz derecededir. Vücudumuzdaki zehirli olabilecek maddelerin pek çoğu karaciğer tarafından temizlenir. Ayrıca bu başlı başına laboratuar olan iç organımız, kan şekerinin düzenlenmesinden de sorumludur.

Kanı temizleme, kan kakışını optimize etme ve toksinlerden arındırma özelliklerinden dolayı dut yediğimiz zaman, bizi korumaktan başka bir şey düşünmeyen o karaciğerimize çok yardımcı olmuş oluruz.

3)Böbreklere yararlıdır

Böbrekler de vücudun toksinlerden atılmasına yardımcı olan bir diğer iç organ olduğu için, dutun yararlı içeriğinin buraya da yardımcı dokunur. Böbrekler, vücut sıvısında atık durumuna gelen unsurların ayrışmasını ve dolaşımın temiz bir şekilde devam etmesini sağlar. Atık durumuda olan maddeler de idrar olarak dışarı atılır. İşte bu yüzden; dut yediğimiz zaman böbreklerin sağlığını, görevini düzgün yapmasını da önemli bir şekilde korumuş oluruz.

4)Dut kanı temizler, kan şekerini temizler 

Kan akışına sağladığı yararlardan daha önce bahsetmiştik. Kan akışını optimize etmesi yani pıhtılaşmayı engellemesi sebebiyle vücutta sağlıklı bir kan dolaşımı olmasını sağlar. Ayrıca kan şekerini düzenleyici özelliğiyle şeker hastalığına yakalanma riskini düşürür.

5)Dut yemek bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar

Yaklaşan yaz mevsimine karşı en önemli unsurlardan biri budur. Antioksidan özelliği, vücuttaki mikroplarla savaşan karakteri sayesinde dut meyvesi vücudun bağışıklığına önemli katkılarda bulunur. Vücuttaki sıvı eksikliğini önlemesi ve içerdiği C vitamini, flavonoid içeriği sayesinde grip ve nezleye karşı korur.

6)Kolesterole yararlıdır

Düzenli olarak dut yememiz halinde vücudun kolesterol seviyesi dengelenir. Bünyemizde şeker eksikliğinden kaynaklanacak herhangi bir rahatsızlığı da engeller. Fakat aşırı dut tüketimi kanda aşırı sulanmaya ve kolesterol yükselişine sebep olabilir. Bu yüzden tüketimin dengeli olarak yapılması gereklidir.

7)Dut kalp sağlığına çok faydalıdır

Kan şekerine, kan akışına ve vücudu toksinlerden arındırmaya yönelik tüm faydaları sebebiyle dut, kalp sağlığını korur. Kalbin ömrünü uzatır. Kan akışı ve damar tıkanıklığından kaynaklanacak tüm kalp hastalıklarının riskini muazzam miktarda azaltır.

8)Dut yemek cilt sağlığını korur

Cildi nemlendirici etkisi sayesinde dut; vücudun en dış yüzeyi olan derinin temizlenmesini sağlar. Yağlı, kuru ve sivilceye yatkın ciltlerin temizlenmesine katkıda bulunur.

9)Dut tüketmek göz sağlığını korur

Bu kavramı yanlış anlamamak için biraz aydınlatmak gerekli. Dutun göz sağlığına yararlı olduğu sonradan yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmış ve kabul görmüştür. İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde gözlerin dinç kalmasını sağlar, göz yorgunluğundan kaynaklı rahatsızlıkları engeller. Özellikle uzun saatler bilgisayar başında oturan kişilerin radyasyondan dolayı maruz kaldığı göz yorgunluğu artacağı için; bu kişilerin dut ve benzer yararlara sahip meyveleri tüketmesi çok önemlidir. Radyasyona bağlı göz yorgunluğunun yanı sıra dut; retine dejenrasyonu ve görme kaybı gibi hastalıklara karşı da koruma sağlar.

Fakat dut; bozulmuş olan bir gözü normal hale çevirmez. Göz sağlığına faydaları kısmında beklentileri fazla yüksek tutmamak lazım..:)

10)Son olarak dut; saçlara da yararlıdır

Cilde olan faydalarının bir getirisi olarak dut yemek, saçlarımzın sağlığını da korur. Saç dökülmesi, saç hastalıkları gibi riskleri engeller. Kafa derisinin sağlıklı bir hale gelmesini sağlar.


Yazıyı bitirirken merak edenler için; 100 gr dut meyvesinde bulunan besin değerleri şu şekildedir:

 • Karbonhidrat (8.1 mg)
 • Protein (1.3 g)
 • Yağ (0 g)
 • Lif (1.5 g)
 • Kolesterol (0g)
 • Sodyum (2 mg)
 • Potasyum (260 mg)
 • Kalsiyum (36 mg)
 • A vitamini (2 mg)
 • C vitamini (10 mg)
 • Demir (1.6 mg)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*