Ekvador Alacakaranlık Kurbağası 30 yıl sonra tekrar görüldü!…

30 yıl önce garip bir şekilde yok olan ve neslinin tükendiği varsayılan kurbağa türü, Orta Amerika ülkesi Ekvador’da yeniden görüldü.

Bir zamanlar Ekvador’da yaygın olarak bulunan ve halk arasında “alacakaranlık kurbağası” olarak bilinen tür (atelopus ignescens); ülkenin en sevilen ve en meşhur hayvanlarından biriydi. Doğadan haberleri geçmiş yıllarda incelediğimizde kurbağa türünün Ekvador’da pek çok evin çevresinde yaygın bir şekilde yaşadığı, insanların da kurbağalara alışıp tıpkı sokak kedileri veya köpekleri gibi benimsedikleri görülür. Yani şehir ve çevrecilik anlayışlarının birleştiği mütevazı bir ortam…

Fakat bundan 30 yıl öncesinde birdenbire, ani bir şekilde Ekvador’daki tüm alacakaranlık kurbağaları yok oldu. Nüfusları azaldı. İnsan içinde görülmez oldular. 1980’li yıllarda yaşanan bu soy tükenme tehlikesinin iklim değişikliğinden veya kurbağaları etkileyen bir mantar hastalığından kaynaklandığı düşünüldü. Hiçbir zaman bir üyesine rastlanamadığı için Alacakaranlık Kurbağası’nın neslinin tükendiği varsayıldı.

İlginizi çekebilir: Nesli tükenmek üzere olan Türk semenderi Elzaığ’da görüldü

Jambatu Araştırma Hastanesi ve Amfibi Koruma Laboratuarı’ndan Luis Coloma; kurbağaların yok oluşuyla ilgili “Ekvador toplumunda Alacakaranlık Kurbağaları o kadar alışkın olunan bir şeydi ki, ani bir şekilde böyle ortadan kaybolacakları hiç aklımıza dahi gelmezdi.” şeklinde belirtmişti.

Hem doğal hayatı koruma hem de Ekvador kültüründe bir nostalji yaratma adına yetkililer bu durumu çözmek için bir teşvik yaratmaya karar vermişti. Buna göre; yok olan Alacakaranlık Kurbağasını bulan ve izini süren herkese 1.000 dolar ödül verilecekti. Bütün ödüllere ve teşviğe rağmen ne yazık ki 30 yıl boyunca kurbağa ne görüldü, ne de yeniden şehirlere indi.

Fakat geçtiğimiz günlerde bu karamsar tablo bozuldu. Henüz okul çağındaki Ekvadorlu bir genç; ev ödevini yapmak için doğayla haşir neşir olurken Alacakaranlık Kurbağası olarak bilinen atelopus ignescens‘e rastgeldi. Üstelik yaptığı kısa bir çalışma sırasında kurbağanın sadece bir tane olmadığını, üreme gerçekleştirebilecek koca bir koloniyi keşfettiğini fark etti.

30 yıldır kayıp olan bir kurbağayı ilk defa görmenin heyecanını ve keşfin sevincini yaşayan çocuk, ailesi aracılığıyla hemen bilim insanlarına haber verdi. Araştırma ekibinin başında tabii ki yine Amfibi Koruma Merkezi’nden Coloma vardı.

Yaptığı açıklamada Coloma; “Kurbağaların üreme ve yumurta bırakma döngüsüne göre güvenli ortamı oluturmaya çalıştık. Sağlıklı bir şekilde üremelerine yardımcı olduk. Sonunda yavrular meydana getirecek olan yumurtaları keşfettiğimizde Thomas Edison’un ilk defa bir elektrük ampulü aydınlatmasında hissettiği şeyi hissettiğimize eminim. Gerneçekten olağanüstü bir histi.” şeklinde demeç verdi.

Türün nüfusu hala tehlikeli derecede az durumda. Üstelik keşfedilen koloni dışında ne kadarının daha hayatta kaldığı dahi bilinmiyor. 30 sene sonra karşılaşılan bir canlı türünün kontrol altında ve güvenli bir şekilde çoğalması, şimdilik bilim insanlarının üzerinde en çok çalıştığı şey. Bakalım ilerleyen zamanlar Alacakaranlık Kurbağası için eski görkemli günlerini getirecek mi?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*