Elektrik ihtiyacını atık doğal gazdan karşılayan ilk üniversite!…

Bilimin ve gelişimin öncü kurumları olan üniversiteler her zaman yeniliklerin topluma entegre edilmesinde liderlik rolünü üstlenmiştir. Bu misyon doğrultusunda üniversitelerde yapılan araştırmalar ve projeler çok önemli rol oynamış, o teknolojinin sonraki uygulama sahaları için kaderini belirlemiştir.

Bu durum tabii ki yenilenebilir enerji kullanımında da değişmiyor. Daha önce elektrik ihtiyacını güneş panellerinden karşılayan, aynı zamanda isteyen öğrencilere bu alanda teknik kurs veren bir liseden bahsetmiştik. Bu seferki çalışma ise bambaşka bir boyutta…

Hitit Üniversitesi tarafından daha profesyonel bir şekilde yapılan yatırımla okulun elektrik ihtiyacı doğal gaz ile karşılanıyor. Daha önce duymamış olanlar için söyleyelim. Bu teknoloji trijenerasyon olarak adlandırılıyor.

İsminin de çağrıştırdığı üzere tek bir kaynakla üç çeşit tüketim ihtiyacını karşılayabildiğiniz bir sistem. Doğal gaz ile ilk önce binanın elektrik ihtiyacı karşılanırken, meydana gelen atık gazın da ısıtma ve soğutma ihtiyacı için kullanılmasına olanak tanıyor.

Yani anlayacağınız güneş ve rüzgar enerjilerinden epey farklı bir sistem. Sonsuz kaynaklardan elektrik üretimi yerine zaten tüketilen bir kaynağın çok daha verimli şekilde kullanılmasını sağlıyor. Trijenerasyon sistemi, hem ısıtma ve soğutma için kullanılan doğal gaz ihtiyacını azaltırken, hem de elektrik üretim masrafını ciddi miktarlarda azaltıyor.

Üniversite yetkililerinin verdiği rakamlara göre trijenerasyon sistemi, sağladığı kazançla masrafını 4 yılda amorti ediyor. Ek olarak kullanıldığı dönem boyunca %40’a varan elektrik tasarrufu sağlıyor. Projenin ilk planlaması 2013 yılında yapılsa da ilgili kanunlar ve prosedürler neticesinde biraz daha geç devreye alınmış. Üniversite, henüz inşa aşamasında olan Kuzey Kampüsü’nü de doğrudan bir teknolojiyle beraber hizmete açmayı düşünüyor.

Hitit Üniversitesi’nin öncülüğünde daha iyi tanınan trijenerasyon teknolojisi, aynı zamanda doğal gazda dışa bağımlılığı da büyük miktarda azaltabilecek bir güce sahiptir.

Hitit Üniversitesini bu ileri görüşlülüğünden ötürü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*