EPA plastik kirliliğini engelleyecek projelere 365.000 dolar fon sağlayacak!

Amerikanın en önemli çevre koruma kuruluşlarından biri olan EPA (The U.S. Environmental Protection Agency; Amerikan Çevre Koruma Ajansı); geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile geri dönüşüm sektörüne ve burada ar-ge fırsatı arayan araştırmacılara yeni bir heyecan kattı. Göllerde, nehirlerde ve denizlerde meydana gelen aşırı kirliliğe dikkat çekmek isteyen; girişimcileri ve bilim adamlarını bu konuya teşvik etmek isteyen kuruluş, denizlerdeki atık plastiklerin temizlenmesine ve sürekiliği devam eden atıkların geri dönüştürülmesine yönelik projelere toplamda 365.000 dolarlık fon sağlayacağını açıkladı.

İlk olarak ABD’nin New York şehrinde ve New Jersey eyaletlerinde hayata geçirilecek olan bu teşvik projesinin, büyükşehir ve metropol gelişiminin ileri safhalardan olduğu bölgelerde başlaması da tesadüf değil. Bu durumu da EPA Bölge Müdürü Judith A. Enck gayet net bir şekilde aktarıyor: “Okyanuslarımız ve göllerimiz plastik çöplerle öyle bir duruma gelmiş vaziyette ki; 2025 yılında okyanuslardaki her 3 ton balığa 1 ton plastik atığın karşılık gelmesi gibi korkunç bir tahmin gözlerimizin önüne seriliyor. Bu felaketin önüne geçmek geri dönüşüm endüstrisini canlandırmak için böyle bir çalışmaya odaklandık ve faydalanmak isteyenler için hiçbir masraftan kaınmadık.

Projenin okyanuslarda ve göllerde halihazırda var olan plastik atıkları temizlemek açısından ilk önce bu kısma yoğunlaşacağını belirten tekililer; 10 yıl içerisinde ABD sularında sıfır atık hedefiyle yola çıktıklarını da belirttiler. Atıkların temizlenmesinin yanı sıra gerek bunların, gerkse çıktısı devam eden gelecek plastiklerin de geri dönüşümüne yönelik destekler aşamalı olarak arttırılıyor.

365.000 dolar olarak ifade edilen toplam fon; denizlerin temizlenmesi, plastiklerin geri dönüştürülmesi, süpermarketlerde tek kullanımlık poşetlerin azaltılması, nehir temizliği gibi birçok kolla ilgilenecek kuruluşlara dağıtılmış durumda. Görevleri doğrultusunda üretilen projelere göre kuruluşlar bu fonu gerektiği gibi kullanacak ve ABD sularının plastikten arındırılması yolunda beraber adım atacaklar.

Gelecek yıllarda Türkiye’de de benzer yatırımları ve hayır işlerini görmek dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*