Erdal Demirkıran/Adam dediğin benim gibi olur – Alıntılar

Bazı yönleri kişisel gelişimin klasikleşmiş, sadece motivasyona dayalı unsurlara dayansa da Erdal Demirkıran’ın kitaplarını okumak her zaman için akıcı ve eğlenceli olmuştur. Hatta birçok kişi tarafından eğlencenin asıl kaynağı olan bu yönü kibir ve kendini beğenmişlik olarak algılanır fakat biraz dikkatli okursanız fark edeceksiniz ki o iddialı ve kendini beğenmiş gözüken altında tamamen mütevazı ve umursamaz bir insan yatmaktadır. Şimdi de “Adam dediğin benim gibi olur” gibi havalı bir isme sahip olan kitaplarından birinden beğendiğimiz alıntıları sunalım:

“5 milyar yıllık dünyanın 100 yıllık zaman diliminde, 6 milyar insanla birlikte, bir seferliğine, bir şans da bana vermişler. Nasıl olur da bu tekrarı mümkün olmayan zamanda başkalarını tekrar ederim? Bu, bana göre değil, seni de bilemem.”

“İnsan bir şeyi başaramıyorsa, ya da her işini yarım yamalak yapıyorsa, bir türlü istediği sonuca ulaşamıyorsa tüm suç bizzat kendindedir. İnsan başkasına rağmen başarılı olmaz, kendine rağmen başarılı olur.” (Bu alıntının son kısmı bizce motivasyon sebebiyle söylenmiş. Çünkü bir kişinin isteyip de başaramadığı her şeyin tamamen kendi suçu olması teorik olarak bile mümkün değildir.)

“Bizim adamlığımız bu: Kendimizle beraber değer veririz sahip olduklarımıza. Önemseriz yarınımızı ve başkalarının yarınlarını. Her gün bir sonraki güne yeniden yaratırız kendimizi minik ellerimizle, elimizden geldiğince.”

“70 sene sonra olmayacağımdan eminim; ama şu an kesinlikle varım. Bugünlerde yürüdüğüm yollarda 70 yıl sonra türkü söyleyerek, ıslık çalarak gezme ihtimalinin olmayacağını bile bile hayatımın kontrolünü başkalarına verecek kadar cömert olamam. Başkaları benim için ne düşünür, ne der diyerek geçiremem ömrümü. Tüm mücadelem kimseye hesap vermeden özgürce yaşamak içindi. Başardım. On yıllık amansız mücadelemden sonra, bugün kendi kurallarımla yaşıyorum. Geçen gün Taksimde ayakkabısız yürüdüm. Herkes tuhaf tuhaf yüzüme baktı.”

Daha fazla mutlu olmak yok!

Daima şimdi kadar mutlu olacaksın.

Çünkü arzuların hep sınırsız olacak.

“Daha lise yıllarındaydım. Bir sabah okula giderken, marangoz çırağı olarak çalışan bir iş arkadaşımın iş yerine uğradım. Hava soğuktu. Kar atıştırıyordu. Saat 8 cıvarlarındaydı. Odun sobası gürül gürül yanarken, sobanın üzerindeki çayın fokurdaması insanın içini açıyordu.. Acayip imrenmiştim Mustafa’nın bu akıl almaz sıcak ortamına. “Ne güzel bir hayatın var be Mustafa. Şuraya bak! Beyaz peynir, helva, ekmek ve çay..” dedim. “Bırak be oğlum sen öğrencisin. Hiçbir sorumluluğun yok, keşke ben de okusaydım.” dedi. Birazdan Mustafa’nın patronu geldi. “Oooo gençler merhaba! Keşke ben de sizin gibi genç olsaydım da, hiçbir şeyin olmasaydı. Bugünlerin kıymetini bilin!” dedi.

Mutlu olabilmek için daima sahip olamadıklarımıza ulaşma sevdasında olduk ve hiç aklımıza gelmedi. Arzularımızın sınırsız olduğu ve hep bir boyutu isteyeceğimiz. Ve yine hiç aklımıza gelmedi; var olan her şeye sahip olsak bile, bir gün bir çobanın baba yadigarı kavalına özeneceğimiz.”

“Aynı anda, aynı yerden, aynı şeye baksak da, aynı şeyleri görme imkanımız olamaz. Çünkü biz bir şeylere bakarken, tüm bildiklerimizle ve tüm bilmediklerimizle algılarız onu. Değerlendirmemizi de ‘son ben’ olarak yaparız. Tek yumurta ikizi olsan da kardeşinle aynı şeyi göremezsin. Aynı coğrafya, aynı ana baba, aynı yumurta, aynı peynir, aynı su ama başka şeyler.”

“Çünkü insan ölene ağlamaz. Ölen için yapamadığı güzel şeyler için ağlar.

Bizim adamlığımızda kaybettikten sonra anlamak yok. Biz sahip olduklarımıza onları kaybetmeden kıymet veririz. Kaybetmeden kaybetmiş kadar çok severiz biz. Hakkını veririz yani. Zor olsa da doğrusunun bu olduğuna hiç şüphesiz yoktur bizim.”

BÜTÜN HAYATINI BAŞKALARININ ÖĞRETTİĞİ GİBİ YAŞADI ADAM. SON NEFESİNİ VERİRKEN FARK ETTİ: ÖLÜMÜ KENDİ BİLDİĞİ GİBİ OLACAKTI, TIPKI DOĞUMU GİBİ.

“Biz bir yerde varsak sonuna kadar oluruz. İlk olmak ya da bir şeyleri ispat etmek için uğraşmayız. Biz sıradan yaşarız aslında. Kendi bildiğimiz gibi. Gel gör ki, bizim yaptıklarımızı birçoğu hayal bile edemediği için daima önde oluruz. Çizginin ötesi bizi asla ürkütemez. Geçer gideriz…”

Bir kilo demir olsa da çayla beraber yesem şimdi!

Hiç kimse ‘Neden demir diyemiyorum?’ diye kahrolmuyor. Çünkü böyle bir seçenekten kimsenin haberi yok!”

“Bizim adamlığımızda şuursuz olmak yok! Biz daima hesaplaşırız kendimizle.’Ben şu anda ne yapıyorum?’ sorusunu sormadığımız anımız yoktur bizim. ‘Şu anda ben neredeyim, ne yapıyorum ve bu yaptığım kendim, ailem, milletim ve insanlık için ne ifade ediyor?”

İnsanları bir şeyin basit olduğuna inandırırsan, onlar senin için mevsimleri bile değiştirebilirler.”

“Eğer dünyada sadece bir kişi görüyor olsaydı, hasta diye onun gözleri sõkülürdü. Şimdi bile sökülüyor görenlerin gözleri..”

“Akademik kariyerim, unvanım veya benzer bir şeyim yok ama dokunduğum insanı harekete geçirecek korkunç bir enerjim var. Ne yapayım şimdi, kendimi mi reddedeyim? Gidip ağacın arkasına mi saklanayım?”

Türkiye çaresizlikler ülkesidir. Daima yeni çareler üretmek için beynimizi sürekli aktif tutmak zorundayız biz. Bu yüzden dili, dini, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun TC sınırları içerisinde on yılı aşkın süredir yaşayan her insan bir dahidir.

…..

Ülkemde kaldırım yoksa üzülme! Kafan daha çok çalışır.

Kaldırım olmadığı için yolda yürüyorsan, devamlı gelen arabaların seninle olan mesafesini hesap etmek zorunda kalırsın. Halbuki kaldırım olsa arkana bakman ya da hesap yapman gerekmez. Sadece yürürsün. Yani beyninin tamamı yerine sadece denge merkezi aktif olur.”

ÇOK ÖNEMLİ

Birileri bir yerlere hesap vermeli. Ne bileyim, başarılı olamayan, ya da vaatlerini eyleme dönüstüremeyen hükümetin temsilcilerinin ve sulalelerinin tüm mal varlığına el konulması, ömür boyu asgari ücretle devlet hesabına çalıştırılmalı. (Aslında asılmalı ya, hadi neyse!) Böyle bir aslan şartı olsa acaba su anda 50’ye yakın olan siyasi parti sayısı kaça düşerdi, çok merak ediyorum. Ya da siyasi parti kalır mıydı?”

“Çaresiz kalınca aya çıkar insan:

Eğer Ruslar aya çıkmaya çalışmasalardı, aya çıkış tarihi asla 1969 olmazdı. Hiç acele etmezdi NASA. Belki de daha yeni çıkılıyor olurdu aya. Ama Rusların aya çıkacak olması ABD’yi çaresiz bıraktı. Çıkmak zorundaydılar. 

NOT: Rusyayla beraber iki ülke daha aya çıkmak için çalışmalar yapıyor olsaydı yine aya çıkış yılı 1969 yılı olmazdı. Bu sefer çok daha erken çıkılırdı aya.

“Bizim adamlığımızda küçük düşünmek yok! Biz içimizdeki çocuğu asla öldürmeyiz. Bizim büyüdüğümüze bakıp da anormalleştiğimizi düşünme sakın. Yaratıldığımız gibi orijinaliz biz. Kendi özümüzü kaybetmemek için çok çile çektik ve vazgeçmeye de hiç niyetimiz yok! Bu uğurda önümüze çıkan tüm barikatları ezip geçmeye yeminliyiz biz.”

“Bizim adamlığımızda kara kutudan kaçmak yok. O ne diyorsa doğrudur… Bizim adamlığımız hakikaten enteresan. Bize saygısızlık bile etseler dinleriz biz insanları. Kötü niyetli de olsa bir bildiği vardır herhalde deriz. Çok mu saf adamlarız acaba?..


Keyifli kitabımızdan ilginizi çekeceğini ve sizi tamamını okumaya sevk edeceğini düşündüğümüz en güzel alıntılar bunlardır. Sizler de kitapla ilgili yorumlarınızı belirtebilir veya sitemize yazar olarak katılıp başka kitap incelemeleri dahi yazabilirsiniz.

Gelecek yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*