Ganj Nehri de canlılık statüsü kazanıyor!!!

Yeni Zelanda’da yerliler Maoriler tarafından kutsal kabul edilen Whanganui Nehri’ne canlılık statüsü verilmesinin üzerinden kısa bir zaman sonra sıradaki güzel haber de Hindistan’dan geldi.

Hindistan’ın Ganj Nehri’nin yerliler tarafından ne kadar kutsal kabul edildiğini, bu nehre ne kadar kalabalık insan kitlelerinin girdiğini ve ne kadar atığın Ganj’a boşaltıldığını biliyorsunuzdur.

İşte; çevre aktivistleri bu duruma bir son vermek için fazla vakit kaybetmeden gereken prosedürleri uyguladı ve Ganj Nehri’ne canlılık statüsü verilmesi için gerekli izinleri aldı.

Ganj’ın da tıpkı Whanganui Nehri gibi tüzel kişilik kazanmasında emsal dava gösterilmesinin payının büyük olduğunu belirten yetkililer, izlenen süreçten çok memnun olduklarını ve Ganj’ın temizlenerek eski kutsal konumuna kavuşması için çabaladıklarını belirtti.

Söz konusu kararın uygulanmaya konması halinde bu canlılık statüsü; Ganj’ın yanı sıra en büyük kolu Yamuna Nehri’ni de kapsayacak.

Alınan karardan önce Ganj Nehri’nin durumunu merak edenlere özetleyecek olursak:

  • Yıllardır pek çok kolunda kirlilik sebebiyle herhangi bir organizma barınmıyor.
  • Günde 1.5 milyar litre işlenmemiş kanalizasyon atığı ve yarım milyar litre sanayi atığı Ganj Nehri’ne karışıyor.
  • Hali böyle içler acısı olan Ganj Nehri’nde kutsal olduğu için insanlar topluca yıkanıyor. Bir de nehrin suyunu pet şişelere doldurup zemzem misali satıyor.

İsmini Hindu Tanrıçası Ganj’dan alan Nehrin sanayi ve endüstriyle beraber böyle hor görülmesi, yozlaşma ve çarpık gelişmenin gerçekten de çarpıcı bir örneği.

Ganj’a verilecek canlı statüsünün bir an önce yürürlüğe girmesi ve temizlik/cezalandırma işleminin başlaması dileğiyle.

Canlılık statüsü ne anlama geliyor?

Bir nehre veya herhangi bir cansız nesneye canlılık statüsü verilmesi, haklarının kanun nezdinde bir insanmış gibi savunulması demektir. Mahkemelerde genelde seçilen bir sözcü veya heyet söz konusu nesneyi savunur. Nehre veya nesneye karşı bir suç işleyen birisi olursa, insana yönelik bir şiddet, vs. suç işlemiş gibi cezalandırılır. Bu da nehrin temizliğinin ve kutsallığının korunması için son derece caydırıcı bir karardır.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*