Geri dönüşüm işi yapmak isteyenlere

Geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji gibi endüstriyel faaliyetler hakkında o kadar genel bilgi verdikten, ne derece gelecek vaat ettiklerinden ve yapılacak yatırımların gelecekte sahip olacağı önemden bahsettikten sonra bu işlere başlamak isteyenlere yönelik birkaç yazı yazmazsak olmaz. Evet, geri dönüşüm işi kurmak isteyenlere yönelik olarak hazırladığımız bu yazıda, “girişimci ruhlu çevreciler” e, yani çevre bilincini sektörel anlamda yansıtmak isteyenlere birkaç tavsiyede bulunacağız. Buradan sonra gerçek hayatta yapacağınız araştırmalar ve sonunda vereceğiniz karar da tamamen sizin ön görünüze kalmış.

Geri dönüşüm işi nedir?

Basit bir tanımla geri dönüşüm; “İşe yaramaz veya atık durumunda bulunan tekrar kullanılabilir malzemelerin gerekli işlemler ve ekipmanlar yardımıyla ikincil olarak üretim zincirine katıldığı faaliyetlerin tümüdür.” Yani atıkların toplanmasından dönüştürülmesine ve pazarlanmasına kadar her şey geri dönüşüm zincirinin bir parçasıdır.

Bunu da merak edebilirsiniz: Türkiye ve cam geri dönüşümü

Bu açıklayıcı tanım aslında bizlere geri dönüşüm sektörünün niteliği ve isi yapacak kişide bulunması gereken meziyetler hakkında ip ucu veriyor. Kısaca değinirsek:

 1. Geri dönüşümcülük ekolojik duyarlılık eşliğinde daha çok ilham alınabilecek ve ilerilere taşınabilecek bir alandır evet. Fakat tüm bu faaliyetler sivil toplum kuruluşlarında çevre gönüllüsü olarak çalışmak gibi değil, bildiğimiz ekonomik ve iş dünyasına yönelik kurallarla işlemektedir. Yani geri dönüşüm; sanayinin ve üretimin ayakları gayet yere basan bir sektörüdür.
 2. Yukarıdaki duruma bağlı olarak geri dönüşüm işi yapacak kişilerin girişimciliğe uygun, bir girişimcide bulunması gereken kişisel özelliklere sahip olması gereklidir. İş disiplini, planlı çalışma, sektörün ve ekonominin takibinde olma bunlardan sadece birkaçıdır.

“Ben bunların zaten farkındayım. İşe başlamak için nelere dikkat etmem lazım onlardan haber ver.” diyorsanız yazının devamı sizin için.

Geri dönüşüm işi nasıl kurulur?

 • Biliyorsunuz ki geri dönüşüm denilen sektör bin bir çeşit alt kola sahiptir. Kağıt, plastik, cam, pil, gibi malzemelerden hangisi üzerine çalışmanız gerektiğini seçmiş olmanız gereklidir. Başlıca geri dönüşüm çeşitlerine şöyle bir göz atmak isterseniz ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 • Yukarıda bahsedilen materyal seçimini kişisel tutkunuza veya önceden sahip olduğunuz tecrübelere göre yapabilirsiniz ama size en kısa sürede kalkınma sağlayacak seçim, çevrenizde bulunabilecek atık çeşitlerini ve sektörde bulunan eksikliği araştırarak yapacağınız seçim olacaktır.

İlginizi çekebilir: Türkiye ve beton geri dönüşümü

 • Araştırmalarınız neticesinde geri dönüşüm zincirinin hangi kısmına ağırlık vereceğinize karar vermeli ve ekipmanlarınızı buna göre temin etmelisiniz. Örneğin; atıkların toplanması ve dönüşüm tesislerine ulaştırılmasıyla ilgilenecek iseniz bir kamyonet, pikap, vs. araç sahibi olmanız ve sizinle beraber atık toplama yapabilecek eleman çalıştırmanız gerekecektir. Eğer dönüşüm kısmıyla ilgilenecek iseniz, kullanılması gereken kırıcı, eritici, vs. makineler konusunda biraz bilgili olmanız ve bu yatırımları yapacak bütçede olmanız, depo, vs. imkanlarınızın bulunması gereklidir. Bu yüzden acemilere bir tüyo olsun: Sektöre tamı tamına sıfırdan baslayacak olanların önce toplama işine başlamaları ve bu şekilde tecrübe kazanmaları tavsiye edilmektedir.
 • Her ne kadar çevrenizdeki imkanlara ve kişisel tercihinize göre seçebilecek olsanız da atık çeşitlerinin alım-satım fiyatları değişiklik göstermektedir. Bunu da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.
 • Bütün bu önemli hususlara göre stratejinizi belirledikten sonra iş planı, yatırım maliyeti, 1-2 yıllık hedefler gibi aşamaları da tamamlamalı ve kuruluş için kolları sıvamalısınız. Bu kısım zaten ürün ve hizmet fark etmeksizin girişimciliğin ortak aşamalarıdır.

Geri dönüşüm işi için alınması gereken belgeler

 1. İlgili devlet makamlarından alacağınız işletme ruhsatı, izin, vs. prosedürler burada da değişmemektedir. İş kurmaya yönelik aşamaları kat etmeniz şarttır.
 2. Geri dönüşüm işine has zorunluluklara gelirsek; kuruluş ve büyüme çevrelerindeki tüm faaliyetleriniz devletin belirlediği geri dönüşüme ve çevreye yönelik kanunlar çerçevesinde olacaktır. Bu yüzden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Çevre İzin ve Lisans yönetmeliğine yeterince hakim olmanız ve buradaki kurallarla herhangi bir uyuşmazlık yaşamamanız gereklidir.
 3. İşe yeni başladığınız zaman alacağınız bir geçici lisans belgesi fiilen faaliyetlere başlamanız ve bir yıl içinde geri kalan zorunlulukları yerine getirmeniz için bir geçiş aşaması niteliğindedir. Tabii daha sonra atık yönetimine, eleman çalıştırmaya, çevre mühendisi bulundurma zorunluluğuna yönelik aşamaları da tamamlamanız gerekecektir. Bir yıllık geçici lisans belgesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerinden kolayca başvuru yapabilir, aklınıza gelecek doğaçlama sorulara da buradan cevap alabilirsiniz.
 4. Gerekli şartları sağladıktan sonra İl Müdürlüğü uygunluk yazısı, Sanayi Sicil Belgesi, Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesini gibi belgeleri alıp, belli başlı sorular ve kriterlerden oluşan denetlemelerden geçer not aldıktan sonra geri dönüşüme başlayabilirsiniz.
 5. Hem ekolojiye katkıda bulunup hem de para kazanabileceğiniz nadir sektörlerden birine resmen giriş yaptınız. E hadi, devasa tesisler, tonlarca atıklar sizi bekler. Hayırlı uğurlu olsun…

Okumadan geçmeyin: Belediye tarafından toplanan geri dönüşüm atıkları çevreyi nasıl etkiliyor?

Geri dönüşüm isine girmek isteyen yeni arkadaşlara tavsiyede bulunmak isteyenler; yanında çalışacak veya ortaklık arayanlar: Dileklerinizi yorum kısmında belirtebilir veya sitemizde yapacağınız yazarlıkla daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

40 yorum

 1. Bu sektöre bayan olarak ilk adımını atmayı düşünüyorum. Ve sadece atıkları toplamak ve ulaştırmak degil. Eski sanıp attıklarımızdan yeni yepyeni üretimler yapmayıda hedefliyorum. Bakalım hayırlısı

 2. plastik atık geri dönüşüm işine girmek istiyorum..fakat ne gibi işlemler (lisans–izin belgeleri vs..) için ne yapmam gerekiyor bilmiyorum..yardımcı olursanız sevinirim..05426407748

 3. Plastik geri dönüşüm çocukluk hayalimdi 😖 ama sadece plastik geri dönüştürüp yeni plastik malzemeler yapmak ve bunu pazarlamak.örneğin çöpe atılmış her türlü plastikten geri dönüşüme sokarak kullanılan diğer plastik esyalara döndürmek
  Ama nasıl yapacam 😥😥bilmiyorum

 4. Uluslararası Standartlara uygun alüminyum biyet üretimi için geri dönüşüm tesisi kurmayı planlıyorum, fizibilite ve proje çizim aşamasındayım. İstanbul Ünv. Metalurji Malzeme Bölümünden istediğim teknik desteği alabiliyorum. Türkiye’nin konumu gereği köprü görevi görmesi açısından kurulacak geri dönüşüm tesisini Sakarya-Kocaeli-Tekirdağ-Edirne şehirlerinde ön görmekteyim. 2018 in ilk aylarına kadar fizibilite, tesis projesi ve makina maliyetlerini, Türkiye deki alüminyum üretim,atık ve kullanımına ilişkin istatistikleri ve analizleriyle beraber hazırlamayı planlıyorum. Hali hazırda Kalkınma Bakanlığı’ndan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan randevu sunum ve destek için randevu talebimiz bulunmaktadır. Ayrıca yatırımcı aramaktayım ve tabi mümkünse bu konuda saha tecrübesi olanlardan yol gösterici yorumları rica ederim.

 5. merhaba bende lastik geri dönüşüm işi yapmak istiyorum yanlız bu konuyla ilgili bilgim çok az ve netten bilgi toplayarak yapmak istiyorum sizce başarılı olabilirmiyim yoksa her işi bilenin yapmasımı lazım..

 6. Ankara da sadece plastik ve pet geridönüşüm işine başlıyoruz. Uygun fiyata malzeme alımı yapabilecek piyasam ve pazarım var benim le birlikte çalışacak satış ve malzeme konusunda tecrübeli ortak arıyorum. Ankara bölgesinde bu işi yapmayı düşünen varsa beraber çalışa biliriz.

 7. efendin merhabalar ben adana dan ali kılıç bende elektronik ana kart ve bort laar için geri dönüşüm işini kurmak istiyorum bunun için nerelere baş vurmam gerekli neler yapmalıyım ne gibi işlemler (lisans–izin belgeleri vs..) için ne yapmam gerekiyor bilmiyorum..yardımcı olursanız sevinirim,KOSGEB ten destek alabiliyorsunuz
  ali_01986@hotmail.com meil adresinden veya 5354720723 telden bana yazarsanız sevinirim

 8. Arkadaşlar ben Tokattan alper burda esnafım ve bende şuan araç bakıyorum bi minibüs satın alıcam kendim bizzat ek iş olarak plastik hurda vs. toplamayı düşünüyorum sonrasında ne olur bakıcam bakalım işi bilmiyorum ama öğrenirim sanırım karlı bir iş ise belki işletme kurarım inşaallah rızkı veren Allah’tır niyetiniz Halis olsun yeterki gerisini düşünmeyin Allah yardımcınız olsun… işi bilen arkadaşlar akıl verirseler memnun oluruz herşey için teşekkür ederim.. 05466696061

 9. Herkese merhaba. Şu anda lastik geri dönüşüm ile alakalı bütün fizibilitesi hazır. Enerji üretimi yapacak olan proje yatırımcı arıyor. Fizibilite olarak A’dan Z’ye herşey hazır durumda. Bakanlığın destekleri mevcut. Makine alımı yapılacak sadece. Toplam bedel 8 milyon TL. Yatırımın geri dönüş süresi sadece 1 yıl. İlgilenen yatırımcı adayları yazabilir. Sermayeleri oranında yatırımın bir kısmına ortak da olabilirler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*