GGGWeek2016 Güney Kore’de toplandı

1972 yılında kabul edilen ve üye ülkelerce aşamalı olarak uygulanması ön görülen Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP); aradaki 40 yılı aşkın zaman dilimi boyunca yaptığı çalışmaların meyvelerini toplamaya devam ediyor. O zamanlar ön görülen, yani bugüne hitap eden olası çevresel tehlikelere yönelik somut hamleler, kamuoyu oluşturma çabaları, vs. çalışmalar tüm hızıyla devam ederken; geçtiğimiz günlerde tüm dikkatler üçüncü dünya ülkelerinin ağırlığında toplanan “Global Yeşil Büyüme Haftası (Global Green Growth Week – GGGWeek2016)“nın 2016 zirvesindeydi. Katılımcı ülkelerin çevre ve ekonomi bakanlıklarıyla çeşitli hükümet yetkililerinin ve birçok sivil toplum temsilcisinin katıldığı zirvede, hükümetlerin yeşil ekonominin uygulanması ve gelişim-kalkınma planlarının çevresel duyarlılık çerçevesinde yapılmasına dair iş birliği fikirleri ele alındı.

Partnership for Action on Green Economy (Yeşil Ekonomi Hareket Ortaklığı) ve Global Green Growth Institute (Dünya Yeşil Büyüme Enstitüsü) (GGGI) kuruluşlarının koordine çalışmasıyla Güney Kore’de gerçekleştirilen panelde Kolombiya, Moğolistan, Peru ve Senegal yoğun katılımlarıyla dikkat çeken başlıca ülkeler olurken; Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Yönetim Kurulu Başkanı Erik Solheim de panele katılan büyük destekçiler arasındaydı.

Panel boyunca katılımcı ülkelerin temsilcileri ve organizatör-katılımcı kuruluş yetkilileri; kalkınma planlarında yeşil ekonominin esas alınması, sanayi ve endüstri kollarında sürdürülebilirlik doğrultusunda yatırım yapılması, bu devletlerde yaşayacak gelecek nesillerin de sürdürülebilirlik bilinci aşılanmış bir şekilde yetişmesi, tüm ülkelerin bu önemli hususlarda iş birliği içerisinde olması gibi önemli başlıkları ele aldı. Ayrıca; devletlerin ve milletlerin birbirleriyle finans kaynağı, bilgi, uzmanlık, teknoloji gibi unsurlarda paylaşım halinde olması yönünde de sağlam ve güvenilir adımlar attığı da gözlerden kaçmadı.

Panelin açılış konuşmasını yapan UNEP yönetim kurulu başkanı Erik Solheim, yürüttükleri programın ve çevresel duyarlılığın önemini şu sözlerle vurguladı:

Çevresel felaketler insanlığın yaşam standartlarını olumsuz yönde etkiliyor. Devletlerin çevreyle ilgili yetkili makamlarında meydana gelen bozulmalar aynı zamanda insanların sağlığını, fiziksel ve ekonomik güvenliklerini de tehlikeye atıyor. Gelişim anlayışı için sürdürülebilir bir yaklaşım, bizim uzun vadeli kalkınma planlarımızın temelini oluşturuyor. Bu yüzden UNEP olarak; Yeşil Ekonomi Hareket Ortaklığı’nı özellikle 11 farklı ülkeden hükümetler ve özel sektör ile koordineli çalıştığı için bu zirveyi destekelemek görevimizdir. Hükümetlerin kalkınma planlarını sürdürülebilir ve yeşil dostu bir çerçeveye oturtmak için önemli çalışmalarda bulunuyorlar.

İş birliği ve ortak kalkınma planları dışında panel boyunca; Moğolistan’da yapılan ısı yalıtımlı ve çevre dostu okullar, Peru’nun 2014-2018 “sürdürülebilir kalkınma programı” dahilinde atılan adımlar gibi, şimdiye kadar başarılmış icraatler de ele alındı.


GGGWeek nedir?

2016 yılı zirvesi düzenlenmesi sebebiyle GGGWeek2016 şeklinde anılan ve Güney Kore’nin Jeju Adası’nda gerçekleştirilen zirve; GGGI (Global Growth Institute) tarafından ülkeler arasında yenilenebilir enerji, sürdürülebilir teknolojiler, çevresel çalışmalar için finans ve bilgi ortaklığı gibi alanlarda iş birliğini arttırmak amacıyla başlatılmıştır. Hükümetler ve özel sektör ile yakın çalışarak kuruluş; dünyadaki üretimde ve gelişimde söz sahibi olan önemli durakların (şirketler ve hükümetler gibi); gelişim anlayışlarını yeşil ekonomide bahsedilen noktalar doğrultusunda yapmalarını (tabii ki her iki tarafa da faydalı olacak şekilde) amaçlamakta ve haberde bahsedildiği gibi UNEP gibi başlıca kuruluşların epey beğenisini toplamaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*