Güneş panellerinden yapılan piramitler tam 250 eve elektrik sağlayacak!…

Yenilenebilir enerjiye dair yaratıcı projeler; devletlerin teşviği olduğu sürece birbirinden güzel eserler ortaya çıkartıyor. Bu konudaki en yaratıcı ve en pragmatist çalışmalardan biri de Birleşik Arap Emirlikleri tarafından başlatılan LAGI yarışmasında ortaya çıktı.

Sürdürülebilir (yeşil) mimari ile yenilenebilir enerjinin birleştirilmesinin amaçlandığı yarışma kapsamında yetkililer; kazanan projenin belirlenen 3 bölgeden birinde inşa edileceğini ve kazanan tasarımcılara da yüklü bir ödül verileceğini duyurdu. Onlarca katılımcı arasından hem enerji üretimi, hem akıllı tasarı hem de coğrafyanın kültürel yapısına uygunluğu sayesinde “Lunar Cubit” adlı piramit tasarımı birinciliği elde etti.

Robert Flottemesch, Jen DeNike, Johanna Ballhaus ve Adrian P.De Luca ekibi tarafından New York’ta tasarlanan Lunar Cubit; yaratıcılık ve bilimin birleştiği bir doruk noktası niteliğinde. Son derece basit bir konsepte sahip olmasına rağmen BAE’nin topraklarıyla özdeşleşen bir yapıya sahip.

Toplamda 9 piramitten oluşan projede simetrik bir dizilim mevcut: 50 m yüksekliğindeki bir piramit merkezde bulunuyor ve etrafı da 22 m yüksekliğindeki kardeş piramitlerle dairesel bir şekilde çevrili olacak şekilde yerleştirilmiş. Piramitlerin dış yüzeyi tamameen güneş panelleriyle kaplı ve eğik konumu, bulunduğu enlem sayesinde son derece verimli bir şekilde elektrik üretiyor.

Üretim gücü 1.75 kW olarak tahmin edilen Lunar Cubit projesi tahminen 250-300 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek seviyede.


Türkiye’de ve dünyada bu tarz teşvik projelerinin yaygınlaşması ve daha çok hanenin elektriğinin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla temin edildiği bir dünya dileğiyle, hoşça kalın…

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*