Haftada iki kez bile patates kızartması yemek kalp krizi riskini arttırıyor!…

İngiltere’de bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma, patates kızartması tüketmenin ölüm riskiyle yakından ilişkisini bir kez daha gözler önüne serdi. Araştırmanın sonuçlarına göre hafta 2-3 kez patates kızartması tüketmek; kalp krizi ve diğer kalp rahatsızlıklarından ölme riskini arttırıyor.

Tam 8 yıllık araştırma verilerine dayanan çalışmaların sonucunda İtalyan ve İngiliz araştırmaclardan oluşan ekip, Kuzey Amerikalı insanların patates kızartması tüketimiyle kalp rahatsızlıklarından ölümü üzerine bir sonuç çıkardı.

Araştırmaya 45 ila 79 yaşları arasında olan 4440 katılımcının analiziyle başlandı. 8 yıllık istikrarlı ve sabırlı bir çalışma sonucunda patates kızartmasının vücut üzerindeki etkileri üzerine önemli veriler elde edildi.

Uzmanların belirttiğine göre deney sonucunun diğer etkenlerden bağımsız olarak değerlendirilmesi gereklidir. Örneğin; patates kızartmasının yanı sıra obezite, tembel bir yaşam, aşırı tuz tüketimi gibi etkenler de kalp hastalıklarına yol açabilir. Bu yüzden yaşamımızda patates kızartmasının yerini düşünürken bu durumu da göz önünde bulundurmalıyız.

Araştırma ekibinin başında buluna ve Padova Ulusal Araştırma Konseyi üyesi Dr. Nicola Veronese; patates kızartmasının aşırı tüketiminin erken ölümde önemli rol oynadığını söylüyor. Hele ki kızarmış patatesi cheeseburger, hamburger, kola, gazoz gibi fast food ürünleriyle beraber tüketmek, bu riski daha da arttıyor.

Veronese; daha fazla patates kızartması tüketenlerde ölüm riskinin artmasında baş suçlunun trans yağ olduğunu düşündüklerini söyleyerek, trans yağın kalpteki kötü kolesterolü yükselttiğini ve kalp hastalıklarına yol açtığının bilinen bir gerçek olduğunu bildiklerini belirtti.

Kızartmsının sağlığa etkilerine rağmen patates, püre, kavurma, haşlama, buğulama olarak tüketildiği zaman son derece faydalı ve erken ölüm riski barındırmayan bir besindir.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*