Hawai Tesla pil-güneş enerji santrali tamamlandı

Radikal projeleri ve şirketlerin genelde çizdiği imajın aksine bilim aşığı bir çizgide ilerleyen Tesla; yenilikçi projelerinden bir diğerini daha kullanıma sundu. CEO Elon Musk’ın umut dolu konuşmaları eşliğinde tanıtımı yapılan proje, Hawai’de fosil yakıt kullanımını önemli miktarda azaltacak harika bir yapının önümüzdeki yıllar boyunca hizmette olacak.

“Kapaia” adı verilen proje güneş panelleriyle Tesla pillerinin birleşiminden oluşuyor. Önemli bir depolama ve dağıtım birimi olan bu projenin 13 MW’lık kısmını güneş panelleri oluştururken, 52 MW’lık kısmı ise pillerden ibaret. Tesiste gündüzleri toplanan enerji depolanırken, dağıtım kısmı geceleri yapılacak ve şehirde geceleri kullanılan elektrik buradan tesis edilecek.

20 yıl boyunca çalışacak olan santralle birlikte bölgedeki fosil yakıt bağımlılığı önemli miktarda azalacak. Aynı şekilde istenildiği zaman yenilenebilir enerjinin maliyeti ne kadar düşürebileceğini de gözler önüne seriyor.

Yapılan açıklamaya göre Tesla Kapaia tesislerinden verilen enerjinin miktarı 13.9/kWh (Kilowatt/saat başına 13.9 sent). Aynı bölgede normal şartlarda üretilen elektrik 15.48 cent’lik bir maliyete sebep olurken, bunun bölge halkına vergilendirilmiş masrafı 27.68 sent’e kadar çıkabiliyor. Yani Tesla pilleri ve güneş panelleri, yapıldığı yerin elektrik maliyetini yarıdan bile aza indirmeyi  başarıyor.

Tesla ve Elon Musk’ı bu ilerici projelerinden ötürü tebrik ediyor, önümüzdeki yıllarda tüm dünyanın böyle devrim niteliğindeki haberlerle çalkalanmasını diliyoruz.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*