Hibrid hava araçlarında devrim: Airlander 10 ile yakından tanışın..

Batı Avrupa ve Uzakdoğu gibi gelişmiş bölgelerde artan yenilenebilir kaynak yatırımları sadece güneş panelleri, enerji üretecek dev tesisler veya elektrikli otolarla sınırlı kalmıyor. Hibrid (melez) yakıtla çalışan hava araçlarına yönelik çalışmalar da her geçen yıl daha fazla hız kazanarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan ve bir kısa video ile izleyiciye sunulan Airlander 10 da bunlardan biri…

2016 Ocak ayında Çin’de uzay eşiğine fırlatılan Helyumlu zeplini haber takipçileri hatırlayacaktır. O modelin fazladan bir özelliği olarak üst yüzeyi komple güneş panelleriyle kaplıdır ve son derece yüksek verimle güneş enerjisi üretmektedir.

Boeing’in bizzat üzerinde çalıştığı ve görücüye sunduğu Airlander 10 ise enerji üretiminden çok az yakıt tüketimine ve hibrit çalışma sistemine yoğunlaşmış durumdadır. Boeing’in de dünyanın en büyük iki uçak üreticisinden biri olduğu düşünülürse hibrit hava aracı projesindeki yatırımların ve yemeklerin ciddiyeti yeterince anlaşılabilir.

Araçtan kısaca bahsedecek olursak Airlander 10; kullanıma açılması halinde dünyanın en büyük uçağı olma özelliğine sahiptir. Yakıt olaraksa Helyum kullanılmaktadır. Evet yanlış duymadınız, koskoca bir hava aracı herhangi bir fosil yakıta ihtiyaç duymadan sadece Helyum gazıyla çalışabilmektedir. Yeterince yatırımın ve emeğin esirgenmemesi halinde bunun ve daha nicelerinin de hayata geçirilmesi mümkündür.

Bilindik uçaklarla yapılan kıyaslamalarda Airlander 10’un çalışma sırasında bıraktığı karbon ayak izinin ve yarattığı hava kirliliğinin karşılaştırılamayacak derecede daha az olduğu kesin bir sekilde ispatlanmış ve sera etkisi, iklim değişikliği konusundaki otoritelerce yüksek beğeni toplamıştır.

Yakın gelecekte hava ulaşımında bu tarz araçları görebilmemiz olağan bir hal alabilir mi? Ne dersiniz? Fikirlerinizi yorum bölümünden rahatlıkla belirtebilirsiniz. Aşağıda da Airlander 10’un tanıtımının yapıldığı bir video mevcut, iyi seyirler..

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*