Ispanağın kanseri önlemeye varan inanılmaz yararları

Ispanak dendiği zaman akla çocuklarımıza sevdirmeye çalıştığımız ama bir türlü onların isteyerek yemesini sağlayamadığımız çok faydalı bir sebze gelir değil mi? Temel Reis’e bile konusu olmuştur bunun..:) Ispanak yendiği zaman çok güçlü olunacağına dair bir izlenim yaratılıp çocukların faydalı besinlere yönelmesi amaçlanmıştır. Yararlı yönde olan bir bilinçaltı mesajı…

Fakat bu yazımızda biz biraz daha düz mantık olacak şekilde ıspanağın büyük ihtimalle daha önce bilmediğiniz bazı faydalarını sıralayacağız. Bunu çocuklarınızın idrak edeceği şekilde anlatmak size kalmış. Tabii çocuklardan önce biz yetişkinlerin de beslenmemize dikkat etmesi ve beslendiklerimizle çocuklarımıza örnek olması en önemli şartlardandır. Bu yüzden çocuklarımıza tavsiyeler vermeden önce durup bir ne yaptığımızı, ne yediğimizi, örnek aldıkları insanlar olarak onlara hangi görüntüleri sunduğumuzu düşünelim, bu sorumlulukları yerine getirdikten sonra onları eğitmeyi ve yönlendirmeyi kendimizde bir yetki olarak görelim…

Biraz ıspanağın yararları, biraz da sosyal mesaj içeren bu giriş kısmından sonra kısa maddeler halinde doğadan kopmuş bir nimet olan ıspanağın faydalarını sıralayalım şimdi de.. Hepimizin aklına ilk gelen “Ispanakta çok demir vardır.” tezi değil mi?.. Ama bundan çok daha fazlası var:

1)Ispanak anti-kanser özelliği sayesinde mide ve cilt kanserini önler.

Bakın bu kesinlikle “Ben istediğim gibi midemi ve cildimi kullanayım. Bir güzel cıvığını çıkartayım. Ondan sonra ıspanak yiyeyim hepsi geçer.” gibi bir anlama gelmemektedir. Bilimsel açıklamasını verelim: Ispanağın içeriğinde flavonoid adlı bir madde mevcuttur. Bu flavonoidler kanser oluşumuna sebep olan hücreleri yok etmesiyle bilinir. Özellikle mide ve cilt kanseri.. Yani bir bakıma ıspanak tüketimini ihmal etmemeniz halinde kanserli hücre birikimini erken tedbirle engellemiş olursunuz. Bu da sağlığınızı stabil seviyede tutar. Aksi takdirde kanser olduktan sonra ıspanak yerseniz bir faydası olmayacaktır.

2)Ispanak süt ve süt ürünlerinin alternatifi olarak kemik sağlığını korur

Bu yararı biraz Temel Reis’te gösterileni kast etmektedir. Tabii burada her ürünün spesifik yönü farklıdır. Mesela süt ve süt ürünlerinden temin edilen protein miktarı tabii ki ıspanak ile karşılanamaz. Fakat ıspanağın içerisinde bulunan yoğun K vitamini, kemik dayanıklılığının ve yoğunluğunun artmasını sağlar. Çağımızın hastalıklarından osteoporoz riskini azaltır. Yani uygun miktarda tükettiğiniz protein ağırlıklı yemeklerle beraber ıspanağı da ihmal etmezseniz kemiklerinizin ihtiyacı olan takviyelerin hepsini almış olursunuz.

3)Ispanağın beyin ve zihin sağlığına da faydaları vardır

İçeriğinde bulunan folat, C vitamini ve yine K vitamininin nimetidir bu. Beyin ve sinir sisteminin ihtiyacı olan birçok vitamin ve mineral ıspanağın yapısında mevcuttur. Dolayısıyla uygun miktarda tüketilirse yaşlanmaya bağlı beyin ve zihin fonksiyonlarının önüne geçer. Örneğin K vitamini; sinir sistemindeki hormon modülünü destekler, vücudun hormonal dengesinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Aynı şekilde C vitamini ve folat gibi mineraller de beyinle sinir sisteminin bağlantısı, vücudun davranışsal, bilişsel becerilerinin düzgün çalışması için gerekli unsurlardır.

4)Ispanak göz sağlığını korumaya da yardımcı olur!!!

Doğanın güzide bir nimeti olan bu bitkimizdeki A vitamini; gözün bulunduğu çukurdaki fiziksel yapısının ve görme mekanizmasının düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca anti oksidan özelliği sayesinde katarakt oluşumunu engeller, ışık filtreleme özelliğinin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Yani ıspanak; bilinen faydalarından çok uzak bir yönüyle dünyaya açılan kapılarımızdan biri olan gözlerimizi de koruyup gözetir.

5)Ispanak tansiyon düşürücü etkiye sahiptir

Sinir sistemine yaptığı katkıların bir sonucu olarak ıspanak; yüksek kan basıncını engeller. Hipertansiyon gibi sorunlar sebebiyle ortaya çıkan mide rahatsızlıklarını, inme ve böbrek hastalıkları gibi riskleri önler. Bunlardan da önce sinir sisteminin rahatlayıp gevşemesini sağlayarak kan basınıcını optimum seviyede tutmaya yardımcı olur.


Demir açısından zengin olmasına bağlı faydaları saymadım. Onları tüm okurlarımızın biliyor olacağını düşündüm. Yukarıda yazdığım yararları ıspanağın halk arasında pek bahsedilmeyen, gizlide kalmış yararları diyebilirim. Ama şunu da söylemeliyim, bunlar ıspanağın bu listenin 2-3 katı kadar olan yararları arasından sadece önemli olarak gördüklerim.

Doğanın harika bir mühendisliğinin ve evriminin ürünü olan insan vücudu bir yana. Beslendiğimizde bize inanılmaz faydalar sağlayan ve yine doğanın topraktan çıakrttığı bu harika nimetler bir yana. Ispanak ve ona benzeyen pek çok yeşil sebzenin yararı insanı hayrete düşürecek cinsten…

Son olarak; en sağlıklı 7 yeşillik başlıklı yazımı da bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz. Yorumlarınızı esirgemeyin, hoşça kalın…

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*