Kazdağı Ekofest 16-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek

Şehir hayatını birkaç günlüğüne de olsa terk edip, tası tarağı toplayıp çadırlarda kamp yapmaya gittiğimiz, doğanın, ekolojinin sonuna kadar tadını çıkardığımız Kazdağı-Ekofest 2017, 16 Ağustos’ta başlayacak.

16 Ağustos’da başlayacak olan kamp projesi Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından düzenleniyor. Festivale, festival derken huzur içinde, temiz havayla geçecek olan kampa ulaşmak isteyen katılımcılar Kazdağı Doğal Kaynak Suyu Dolum Tesisi Bahçesindeki kamp alanında buluşacak.

İlginizi çekebilir: Atık pil getirene zeytin fidesi hediye!..

Söz konusu kamp alanı Çanakkale’nin Küçükkuyu ilçesi ile Balıkesir’in Altınoluk ilçesi arasında bulunan Narlı Köyü’nün üst kesiminde bulunuyor. Aynı bölgede bulunan Darıdere Tabiat Parkı da kamp alanının tam yanında bulunuyor.

Kazdağı ekofest, maden ve baraj projelerine karşı durmayı da amaçlıyor

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kazdağı Ekofest’in ilham kaynağı aslında 2014 yılında gerçekleşen bir protesto. Şöyle ki; bölgede bulunan Mıhlı Çayı ve Zeytinli Çayı’na kadar tüm nehirler üzerinde yapılması planlanan baraj projesi gerçekleşirse, bölge tamamen ve tüm canlılarıyla birlikte sular altında kalacak.

Kazdağı Ekofest de hem baraj projesinin karşısında durmak, hem de aynı bölgede var olan altın madeni, termik santral gibi projelerin durdurulmasını sağlamak için böyle bir etkinlik düzenliyor. Katılımcıları birkaç günlüğüne bölgedeki endemik türler arasında doğal bir hayat yaşamaya davet ediyor. Tabii ki Türkiye’nin en iyi kültür&sanat ve doğal yaşam etkinliklerinden biri olarak varlığını sürdürüyor.

Kazdağı Ekofest etkinlik programı

Mottosunu “Hayat topraktan doğar” olarak belirleyen Kazdağı Ekofest, bu yılki etkinlikte katılımcıların toprağa olan özlemini gidermeyi ve toprak üzerine yapılan bilgilendirici çalışmalarla faydalı bir kamp geçirmeyi umuyor.

Festivalin ilk gününden itibaren yapılacak olan söyleşiler şu şekilde:

  • Doğada insan evrimi
  • Toprak ve psikoloji
  • Ekosistem içerisinde toprak
  • Yerel yönetimler ve toprak
  • Toprağın cinsiyeti
  • Bütüncül yönetim
  • Toprağın türküsü
  • Tohum ve toprak
  • Toprak ve ekonomi

Ayrıca kamp süresi boyunca “Kara Atlas“, “Topraksızlar Hareketi“, “Toprağın Kiri” belgesellerinin de gösterimi yapılacak.

Her akşam canlı müziğin olacağı etkinlikte 19 Ağustos Cumartesi günü “Kaz Dağı’na Yönelik Tehditler, Çözüm Önerilerimiz” başlıklı STK forumu da düzenlenecek.

Okumadan geçmeyin: Bahçenizi çatal otlarından nasıl temizlersiniz?

Festivalin katılımcılara sağlayacağı fayda sadece söyleşiler, belgeseller ve STK çalışması ile sınırlı değil. Kamp boyunca beden ritm, ağaç gözlemi, dans atölyeleri, yoga, masal çemberi, meditasyon, çamurla oynama, yaratıcı drama, geri dönüşüm, doğa yürüyüşleri, oyuncak atölyesi gibi sanatsal ve bedensel çalışmalar da yoğun bir şekilde devam edecek.

Etkinliğe katkıda bulunmak, katılmak veya soru sormak isteyenler Kazdağı Ekofest Facebook sayfası ve etkinlik sayfasından yetkililere ulaşabilirler.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*