Kış mevsiminde mutlaka tüketilmesi gereken 5 besin

Sıcak ve bunaltıcı yaz ayları geride kaldı. Kış mevsimi soğuk, ürperten, bir o kadar da insanı zinde tutan yüzünü göstermeye başladı. Bana soracak olursanız kış mevsimi keşke sürekli devam etse. Yazın o bunaltıcı ve hayattan bezdirici etkisindense sürekli kış mevsimi yaşamayı tereddütsüz tercih ederim.

Fakat insan vücudunu yoran ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasına sebep ola kış mevsiminin bazı ek zorunlulukları oluyor tabi. Yazın “olmasa da olur“, hatta “fazlası zararlıdır” dediğimiz besinleri kışın hem metabolizmamız hem de bağışıklığımız için mutlaka tüketmek durumunda kalıyoruz. Bunun sebebi ise basittir:

  1. İnsan vücudu kışın dışarıdaki soğuk havaya karşı sıcaklığını sabit tutmak için daha çok efor sarf eder ve daha çok kalori harcar.
  2. Soğuk algınlığı, grip gibi riskler karşısında bağışıklık sistemimiz daha aktif rol almak durumundadır. Bu yüzden de vücudumuzun protein ve mineral ihtiyacını arttırmaktadır.

 

Bu tarz haberleri ve yazıları internette onlarca sayfada ve onlarca televizyon programında görebilirsiniz evet.. Hepsi de sanki bir sihirli değnekmişçesine ve sadece onu tüketirseniz hiçbir şeyiniz olmayacakmış gibi tek bir besini mutlaka tavsiye edip izleyiciye duymak istediklerini söylemektedir. Fakat olay tabii ki bundan ibaret değildir. Vücudumuzun temel protein ve mineral sirkülasyonunun karşılanması için birçok farklı alandan başlıca besinlerin tüketilmesi gereklidir. Bu temel ihtiyaçların karşılanması halinde vücudumuz, soğuk kış mevsiminde üzerine düşenleri rahatlıkla yerine getirecek ve sağlıklı bir yaşama devam etmemizi sağlayacaktır.

İşte kış mevsiminde vücudunuzun kalori ve protein ihtiyacını karşılayacak, bulunması kolay 5 temel besin kaynağı:

1)Yumurta

En temel besin kaynaklarımızdan biri olan yumurta; kış aylarında hayati bir önem kazanmaktadır. Yaz mevsiminde aşırı tüketim halinde bazı rahatsızlıklara sebep olsa da kışın sabah kahvaltısında tüketeceğiniz 1-2 yumurta; günlük protein ve kalori ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılamanızı sağlayacaktır. (2 adet yumurta günlük protein ihtiyacınızın %20-25’ini karşılar, yanında tükettiğiniz peynir, vs. gıdalarla beraber kahvaltı öğünününde karşılanan miktar daha da artmaktadır.)

Proteinin yanı sıra barındırdığı Omega 3, B vitamini, kolin, selenyum ve D vitamini içeriği sayesinde enerji korunumu, sporcularda kas kitlesi oluşumunun önlenmesi, hafızanın ve zekanın güçlenmesi gibi pek çok etkisi de mevcuttur.

2)Süt

Bir diğer hayvansal besin kaynağı olan sütün de protein ve kalsiyum ihityacı, kemik ve beyin sağlığı gibi pek çok yararı mevcuttur. İçeriğinde bulunan A, D, B1, B2, B3, B9, B6 ve B12 vitaminleri sayesinde kemik gelişimi ve beyin sağlığı için hayati önem arz etmektedir. Ortalama hesaplara göre bir bardak süt, günlük kalsiyum ihtiyacının %20’sini karşılamaktadır. Bunun yanı sıra sütün beyne kalori sağlayarak hafızayı güçlendirmek, kalp ve damar sağlığını dengelemek, cildi korumak ve cilt sağlığını düzeltmek gibi pek çok faydası da mevcuttur.

Eskilerin dediği gibi; grip mi oldun? Hemen ilaca antibiyotiğe sarılma. Kaynat bir bardak ballı yumurtalı süt, bir şeyciğin kalmaz..:)

3)Bal

Faydaları saymakla bitmeyen bal; vücudumuzun enerji ihtiyacı ve bağışıklığının sağlam kalması için adeta bulunmaz bir nimettir. Doğadaki çalışkan arıların eşsiz bir katkısı olan bu besin; içerdiği yoğun şeker ve antioksidan madde sayesinde kış aylarında soğuğa karşı ihtiyaç duyduğumuz ekstra enerjiyi ve bağışıklık ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak cinstendir. En güzel yönü ise; vücudumuza aldığımız şekerlerin tamamen doğal, saf haliyle olmasıdır.

Fakat dikkat edilmesi gereken husus; tüketilen balın organik ve işlenmemiş bal olmasıdır. Aksi halde yarardan çok zarar getiren bazı yapay işlemler söz konusu olabilmektedir.

Sonuç olarak; sabahları tüketeceğiniz 1-2 tatlı kaşığı bal bile kalori ve şeker ihtiyacınızı en doğal yollarla karşılamanızı ve hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlayacaktır.

4)Elma

Kış mevsimine has faydalarının yanında elmanın günümüzdeki bol stresli, bol radyasyonlu hayata da sayısız faydası vardır. 1 adet elmada bulunan tüm vitamin ve mineraller şu şekildedir: Omega 3,Omega 6, besin lifi, protein, A, C, E, K, B6 vitaminleri, niasin, folat, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve manganez.

Bu zengin içeriğiyle elmanın en önemli faydası; beyin ve sinir sistemini koruması, sinir sisteminde radyasyon ve stres kaynaklı oluşacak anormallikleri önlemesidir. Bunun yanı sıra kan şekerinin düzenlenmesi, kalp sağlığının korunması, kansere karşı bağışıklık yaratması, felci önlemesi gibi sayısız faydası mevcuttur. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kabızlığı önlemesi, cilt yaşlanmasını engellemesi gibi yönlerinden bahsetmeye bile gerek yok tabii.

5)Ceviz

Besin değerlerinden besin değeri beğeneceğiniz bir cennet olan ceviz; protein, enerji ve kalori ihtiyacıyla kış mevsiminde şehir stresindeki en faydalı atıştırmalıklarınızdan biridir. Tüketeceğiniz çok küçük miktardaki bir ceviz bile günlük kalori ihtiyacınızın çoğunluğunu karşılayacaktır. Rakamlarla örnek vermek gerekirse; sadece 100 gram cevizde bulunan kalori miktarı, günlük ihtiyacınızın üçte birini karşılamaya yetecek seviyededir.

İçerdiği Omega 3, B1, B6, E vitaminleri, Folik Asit, manganez, bakır, magnezyum, çinko, potasyum, kalsiyum, demir gibi zengin içerik sayesinde kış mevsiminde vücudunuzu her türlü zihinsel ve bedensel aktiviteye karşı hazır ve nazır tutacaktır. 

Enerji sağlaması, kısmen protein ihtiyacını karşılaması, kabızlığa iyi gelmesi, kansızlığı önlemesi gibi yönlerin yanı sıra beyne olan faydaları da cevizi meşhur yapan etkenlerden biridir. Hafızaya ve beynin enerji ihtiyacına yönelik etkisi su getirmez bir gerçektir. Hatta bir şehir efsanesi vardır ya bir meyve hangi organa benziyorsa onun için faydalıdır diye. Cevizin de beyne benzediğini varsayarsak bu şekilde aklımızda kalabilir..:)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*