Klozet kapağından su içmek, tekrar doldurulan plastik bir şişeden içmekten daha sağlıklı

Doğaya verdiği zarar gayet iyi bilinen ve insan sağlığı için en büyük tehditlerden olan plastiklerle ilgili yeni bir gerçek ortaya çıktı: Yeniden doldurulan pet şişeler ve damacanalar, klozet kapağından daha fazla zararlı bakteriye ev sahipliği yapıyor!!!

Dünya üzerinde plastik kullanımının korkutucu bir şekilde arttığı, her yıl tonlarca plastiğin doğaya ve okyanuslara bırakıldığı günümüzde, modern çağın belalı malzemesi PET ile ilgili yapılan yeni bir araştırma işin vahametini daha açık bir şekilde gösterdi. Tekrar tekrar doldurup kullandığımız PET şişeler ve damacanalarda birim alanda oluşan bakteri sayısının insan vücudunda kanserojen etki oluşturabilecek miktarda ve zararda olduğu gözlendi.

Bunu da okuyabilirsiniz: Plastik atıklardan düşük maliyetli evler yapıldı

Treadmill Reviews tarafından yapılan araştırmada düzenli antrenman yapan ve su tüketen sporcular denek olarak kullanıldı. 10 sporcu ile beraber yapılan kontrollü deneylerde sporcular, su içmek için BPA içeren plastik şişeleri tekrar tekrar kullandı. Şişeler bir hafta kullanıldıktan sonra yapılan incelemeler gösterdi ki; şişelerde santimetrekare başına 900.000 koloni oluşturucu bakteri birimi ortaya çıktı. İşin tüyler ürperten kısmı ise; bu 900.000 koloninin %60’ının, yani yaklaşık 540.000 biriminin insanda hastalık oluşturabilecek bakteriler olmasıydı. Üstelik bu sayı; klozet kapağında kolonileşen zararlı bakterilerin sayısından daha fazla… Yani sadece zararlı bakterilerin vücudumuza girmesi yönünden konuşacak olursak klozet kapağından su içtiğimiz zaman, PET şişelerden daha az zararlı bakteriyi vücudumuza almış oluyoruz.

21. yüzyıla girdiğimizde plastik tüketimi umut edilenin aksine artarak devam ediyor. ABD’nin başı çektiği tüketim çılgınlığından beslenen plastik maddeler, tek bir kez kullanılarak sokağa atılan PET şişeler, damacanalar gibi çeşitli malzemelerden oluşuyor. Tüketim çılgınlığının Asya ve Afrika ülkelerine de sıçramasıyla birlikte dünya üzerindeki plastik üretimi ve tüketimi hızla artıyor.

Akılda kalıcı şu basit istatistik dünya plastik piyasasının durumunu gözler önüne seriyor: Dünyada dakikada 1 milyon PET (polietilen teraftalat) şişe satışı yapılıyor. 2016 yılında 480 milyar PET şişe satışı yapıldı. 2021 yılında bu sayı 500 milyarı geçecek.

İlginizi çekebilir: Türkiye ve plastik geri dönüşümü

Bir GERİ DÖNÜŞÜM FACİASINI  ve YEŞİL İSYANIN YÜZ KARASINI belirtecek olursak; 2016 yılında üretilen 480 milyar PET şişenin sadece %7’si, yani 35 milyar adet kadarı geri dönüştürüldü. Geri kalan 450 milyar cıvarı PET şişe sokaklarda, topraklarda ve okyanuslarda doğaya karışmayı bekliyor.


Araştırmanın sonuçları karşısında dehşete düşen uzmanlar; insan sağlığının korunması ve olası bir kitlesel hastalıklar zincirinin engellenmesi adına uzun süre kullanılacak şişe ve damacanaların mutlaka cam olması gerektiğini belirtiyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*