Las Vegas tüm enerjisini güneşten karşılayacak!…

O parıltılı ve bol ışıkları, ışıltılı kumarhaneleri, dünyanın en fazla elektrik tüketen şehirlerinden biri olan Las Vegas, dünyaya örnek olacak nitelikte bir başarıya imza attı. Yıllar boyunca kademeli olarak yapılan yatırımlarda son kısımlara gelindi ve bunun sonucunda Las Vegas; elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir kaynaklardan karşılamaya başladı.

ABD’nin Nevada Eyaleti’nde bulunan bir şehir olan Las Vegas; özellikle lüks tatil peşinde koşanların, eğlence mekanlarının, gece gündüz dinlemeden çalışmaya devam eden ve devasa miktarda elektrik tüketen ortamların bulunduğu bir şehirdir. Ama elektrik tüketiminden sorumlu olduğu payı telafi edercesine dünya üzerine tamamen yenilenebilir kaynaklarla geçinen ilk şehirlerden olmayı da başarmıştır. Bu da büyükşehirlerin, lüks metropollerin de yenilenebilir kaynaklarla gayet rahat beslenebileceğinin kanlı canlı bir kanıtıdır.

Verilen rakamlara göre Las Vegas’ta yenilenebilir enerji yatırımları 2008 yılında başladı ve 2017’nin arefesine gelinceye kadar 40 milyon dolardan fazla yatırım yapıldı. Yapılan yatırımı hızla amorti eden şehir, 2008’de projenin başlamasıyla beraber emisyon miktarını %30’a varan miktarlarda azaltmayı başardı. Ayrıca en güzel kısım ise; 50 milyon doları zorlayacak düzeyde yatırım yapılmasına rağmen Las Vegas; yenilenebilir enerji projesi sayesinde yılda  milyon dolara yakın bir tasarruf sağlayacak.

10 senelik yenilenme sürecini başarıyla tamamlayan Las Vegas’ın tüm şehir yönetimini tebrik ediyor, darısı diğer tüm büyükşehirlerin başına diyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*