LM Wind Power rüzgar türbini fabrikası Bergama’da üretime başladı!…

LM Wind Power’un Bergama’da bulunan rüzgar türbini ve kanat-rotor fabrikası üretime başladı.

LM Wind Power; GE Yenilenebilir Enerji çatısı altında faaliyet göstermeye başladığı tarihten itibaren rüzgar enerjisi alanında önemli atılımlar yapacağının sinyalini vermişti. Türkiye’ye yapılan 50 milyon dolarlık yatırım sözleşmesi bunun en önemli kanıtıydı. Bu politika doğrultusunda ilk önemli adım Bergama’da yapımı tamamlanan rüzgar türbini fabrikasının üretime başlaması oldu. Yani bir bakıma LM Wind Power’ın ilk icraati, “yenilenebilir enerji kaynağı üreten bir fabrika” inşa etmek gibi önemli bir hamle oldu.

Okumadan geçmeyin: Güneş enerjisinin verimliliği ve uygulanabilirliği

LM Wind Power Bergama fabrikası; Bergama Organiza Sanayi Bölgesi’nde bulunuyor. Tesisin normal zamanda 500 megavat (MW) kapasiteyle üretim yapması planlanırken, olağanüstü durumlarda kapasitenin 1.500 megavata (1.5 GW) kadar çıkabildiği belirtiliyor.

LM Wind Power’ın CEO’su Marc de Jong “GE ve Bergama’daki iş ortaklarımızla bu gelişmeyi kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Büyümemizi yeni bir ülkede sürdürüyoruz ve burası yürüttüğümüz operasyonlar için son derece çekici bir lokasyon. Bergama’ya zaman ve kaynak anlamında önemli yatırımlar yaptık. İş ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte rüzgar endüstrisinin büyüyerek ilerlemesini sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

GE Yenilenebilir Enerji’nin CEO’su Jerome Pecresse ise “GE, yenilenebilir enerji ve özellikle de rüzgar alanında son derece ümit vaat eden bir ülke olan Türkiye’de, halihazırda toplamda 2.000 çalışana sahip sekiz tesis ile faaliyetlerine devam ediyor. LM Wind Power’ı bünyesine katan GE Yenilenebilir Enerji, enerji üretiminin en hızlı büyüyen bu segmentinde daha iyi rekabet edebilmek adına kanat tasarımını ve üretimini rüzgar türbini iş alanı ile birleştiriyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki rüzgar sektörü, kurulu rüzgar gücünü 6 GW’ın üzerine çıkararak bir dönüm noktasına ulaştı. GE olarak faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde uzun vadeli yatırımlar yapmayı taahhüt ediyoruz, bu tesis GE’nin yerel yeteneklerle çalışma taahhüdünün önemli bir göstergesidir.” şeklinde açıklama yaptı.

Türkiye Cumhuriyetinden yetkili kişi olarak TC Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut da “1948’den beri Türkiye’de faaliyet gösteren GE Yenilenebilir Enerji’nin iş alanı ve dünyanın öncü rüzgâr türbini kanadı üreticisi LM Wind Power’ın hayata geçirdiği ve enerji sektörüne önemli katkılar sağlayacak bu önemli yatırımın açılış töreninde karşınızda olmanın büyük onurunu yaşıyorum. Ülke olarak istihdam seferberliği başlattığımız bu dönemde, Bergama OSB’de hayata geçirilen ve ilk etapta 450 kişiye istihdam sağlayacak bu önemli yatırım dolayısıyla son derece mutluyum.” dedi.


Bergama’da kurulan dev üretim tesisi barındırdığı pek çok özellikle Türkiye rüzgar enerjisi sektöründe şimdiden önemli bir hale geldi. Özellikle kanat üretimi, LM Wind Power’ın fabrikasını ön plana çıkarıyor. Çünkü rüzgar türbini parçaları arasında kanat üretimi; en çok teknik ve tasarım becerisi gerektiren aşamalardan biridir.

Bu zorlu görevleri aksamadan yerine getirmek için Bergama’daki tesiste 450 kişiye istihdam sağlanacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*