Malatya Battalgazi’de jeotermal su izine rastlandı!….

Ülkemiz sınırlarındaki jeotermal kaynak potansiyellerine bir yenisi daha eklendi. Büyük ihtimalle sıcak jeotermal su rezervi taşıyan alanda daha fazlasına rastlama umuduyla Maden Tetkik Arama (MTA) bölgede sondaj çalışması başlattı.

Daha öncesinde ortaya çıkan küçük bir sıcak su rezervinin özel bir şirket tarafından kullanıldığı iddia edilirken, MTA’nın bölgede bir bulguya rastlama umuduyla 2 yıldır bölgede etüt çalışması yürüttüğü belirlendi.

Hafif dozda yürütülen etüt çalışmaları sonuç verdi ve MTA Genel Müdürlüğü tam donanımlı sondaj makineleriyle bölgede çalışmalara başladı.

Sondaj çalışmasının yerin 2.2 km derinine kadar ilerleyip 4 ay kadar süreceğini belirten MTA yetkilileri; yüksek ihtimalle bulunacak olan jeotermal kaynağın turizm, kaplıca, seracılık, rezerv büyüklüğüne göre de elektrik üretimi için kullanılabileceğini ifade ediyor.

Rezerv miktarının ve kanalize edileceği alanın belirlenmesiyle Malatya’daki yenilenebilir enerji potansiyelinde önemli bir adım atılacağı ve şehri enerji kaynakları hususunda hatırı sayılır miktarda rahatlatacağı ön görülüyor.

Bulunan kaynağın hangi yönde kullanılacağı konusunda yetkililerin kişisel tahmini ise sağlık ve kaplıca yönünde. Sondaj çalışmasının ilerlemesiyle beraber yeni haberleri siz Yer-Su okuyucularımızla paylaşmak için sabırsızlıkla bekliyor, MTA’ya çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*