Manisa organik tarımda iç tüketimi arttırmayı hedefliyor

İzmir’de düzenlenen organik tarım zirvesinden sonra farklı şehirlerimizin projeleri ve çalışmaları ardı sıra geliyor. Birçok temsilcinin katıldığı ve Türkiye’de organik tarımın sorunlarının da tartışıldığı platform sonrasında Bolu ile Adana illerinden organik tarıma dair atılımlar gerçekleşirken, son güzel haber de Ege Bölgesi’ndeki Manisa’dan geldi.

Bölgede hatırı sayılır miktarlarda organik ürün yetiştiriciliği yapıldığını belirten Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Metin Öztürk, iç tüketimi arttırmak ve piyasayı canlandırmak için tanıtım çalışmaları yapacaklarını belirtti.

Daha önceki yazılarımızda belirtmiştik, başka kaynaklardaki yazılarda da görebilirsiniz: Türkiye’de organik tarım birçok ülkeye göre ortalamanın üzerindedir. Dünya genelinde iyi denecek bir dereceye sahiptir. Fakat ne yazık ki ürünlerin çoğu AB ülkelerine veya diğerlerine ihraç edilmektedir. Üretilen ürüne kıyasla yurt içi tüketim gerçekten çok azdır. Ne mutlu ki aynısını bir devlet görevlisi olan Sayın Metin Öztürk de söylemiş ve Türkiye organik tarımının kanayan yarası üzerinde çalışmalara başlamış.

2015 yılı verilerine göre Türkiye’de 70.000 cıvarı çiftçimiz yılda 2 milyon tona yakın organik ürün üretiyor. Manisa ili ise bu devasa sayıların 3.600’e yakın çiftçi ve 165 bin ton kadarını karşılıyor. Diğer ege illeri ve tüm Türkiye gibi üretilen ürünlerin pek çoğu AB ülkelerine ihraç ediliyor. Manisa ilinin önemli bir tarım geliri olduğunu belirten Metin Öztürk; artık iç tüketimi arttırmak ve tüketiciyi teşvik etmek için de bir şeyler yapmanın zamanı geldiğinin altını çiziyor.

Verdiği demeçte Metin Öztürk planladıkları projeyi ve dikkat çektikleri hususları şu şekilde belirtti: “Bu proje ile Türkiye’de organik tarımda iç tüketimin arttırılması hedefleniyor. Yurt dışına ihraç ettiğimiz kadar iç tüketimimizi arttırmamız gerekir. Bilgilendirmeler ve bilinçlendirmeler sayesinde Türkiye’de organik tüketimin artacağına inanıyoruz. Organik ürünlerdeki yüksek fiyat endişesini de daha aşağılara çekecek bir bilinci oluşturabiliriz. Ailelerimiz de çocuklarının isteğine göre alışverişlerini sürdürüyor. Bu nedenle bakanlığımız öncelikli hedef kitleyi çocuklar olarak belirlemiştir. Bunun için bakanlığımız tarafından bir çizgi film hazırlatılmıştır. 2017 Şubat ayı içerisinde bu çizgi filmin tanıtımı yapılacak ve çocuklarımızın gösterimine sunulacak. Ayrıca çocuklarımıza yönelik okullarda eğitimler düzenlenecek. Yetişkinlerimizi ise bu tür planladığımız panellerle bilgilendireceğiz.”

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*