Nesli tükenen canlılara bir yenisi daha eklendi: Ağaç kurbağası…:(

Dünyada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerden ne yazık ki acı haberler gelmeye devam ediyor. Nesli tamamen tükenen hayvanlarla beraber, yıllar geçtikçe nesli tükenmekte kapsamına giren onlarca yeni canlı da görülüyor. Doğal afetler, iklim değişiklikleri, vs. sebeplerle değil de insanın doğaya yaptıkları sebebiyle nesli tükenen bu hayvanlara internette, yayınlanan haberlerde üzülüp bir iki güzel söz söyleyip geçmeden, neler yapılabilir diye düşünmek de şart. Aksi halde önümüzdeki yüzyılda yeryüzünde sadece insan türü kalacak, o da daha önce hiç yapmadığı şekilde birbirini yemeye başlayacak.

Geçtiğimiz çarşamba günü nesli tükenen yalnız canlı ağaç kurbağasının bir alt türü. Ecnomiohyla rabborum şeklinde isme sahip olan son üye, Atlanta Botanik Bahçesinde yalnız başına hayatta kalmıştı ve bakım altındaydı.  Fakat ne yazık ki türünün son örneği bu unutlmaz temsilci Toughie, geçtiğimiz günlerde 12 yaşında öldü ve bunu sonucunda nesli tamamen tükendi.

Toughie’nin ölmesi ve yeryüzünden bir canlı türünün silinmesi karşısında büyük üzüntü duyduklarını belirten yetkililer ve çevre koruma kuruluşları, Toughie’nin mensup olduğu Ecnomiohyla rabborum adlı türün yok olanlardan sadece biri olduğunu, üstelik hala yok olma tehlikesi yaşayan onlarca benzer tür bulunduğunu belirterek bu konuda bir duyarlılık uyandırdı. Özellikle Orta Amerika’yı kendine yurt edinmiş ve evrimleşmiş bu canlılardan tam 6.285 amfibi türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya…

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*