O lise elektriğini güneş enerjisiden sağlıyor!…

Ülkemizdeki yenilenebilir enerjiye olan merakın artması dolayısıyla güzel haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Yenilenebilir enerjinin her geçen yıl daha kazançlı, gelişime daha açık olması da cabası tabii..

Ama bu seferki haber öyle belli bir yerde hem temiz enerji üretmek, hem de kazanç elde etmek amacıyla kurulan güneş panellerinden, rüzgar türbinlerinden son derece farklı. Bu seferki proje hem yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını eğitim alanına kaydırırken, hem de öğrencilerin eğitim alabilmesi, meraklı olanların merakının giderilmesi imkanıyla bambaşka bir konsepte sahip. Bir bakıma “yenilenebilir enerji eğitiminde sürdürülebilirlik” olarak da nitelendirilebilir…:)

Yer İzmir. Okulumuzun adı İTO Vakfı Süleyman Taştekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Okula kurulan 16.5 kW’lık güneş panelleri, devreye alındığı zamandan beri gündüzleri TEDAŞ’a elektrik satışı yaparken, akşamları da okulun elektrik ihtiyacını karşılıyor. Böylece lisenin toplam elektrik ihtiyacının %17’si güneş enerjisinden sağlanıyor.

Kurulan güneş panelleri vesilesiyle 22 öğrencinin de güneş panelleri üzerine eğitim aldığını belirten okul yönetimi; hem günlük hayatta temiz enerjinin kullanımında öncü bir okul olmak, hem de Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörüne eleman istihdam etmek amacında olduklarını belirtti.

Enerji üretimine ve eğitimine devam eden okul; ilerleyen günlerde lisans sorununu da hallederek çatının tamamını güneş panelleriyle kaplamayı hedefliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*