Oradan buradan haftalık aforizmalar

Herhangi bir konu sabitliği yok sevgili okurlar.. Hafta boyunca hem kendi aklımıza gelenleri, hem de bize gönderilen birçok harika tespiti derleyip, bu hafta için böyle bir köşe yaratmak istedik. Bizim aforizmalar çıkaracak duruma girmemize ve sizin ilgi göstermenize bağlı olarak kim bilir, yarın bir gün çok daha güzel çalışmalar ortaya çıkabilir. Hadi bakalım, iyi okumalar:

Bugün Allahım, sen herkesin zengin olma dileğini kabul et de ihtiyaçları olan şeyin para olmadığını görsünler.” gibisinden bir söz okudum. Büyük ihtimalle hali vakti yeterince müsait birisi tarafından söylendi. Ona “Ey muhterem abim; ben paraya gerçekten ihtiyacım var mı yok mu anlamak için zengin olayım. Sen de insanların paraları olmadığı için mahrum kaldığı “insani haklarını ve mahvolan hayatlarını para olmadan gerçekten elde edip edemeyeceklerini deney yapmak için bir fakir oluver.” diyesim var. Aynı şekilde tüm halini vaktini yoluna koyup edebiyat yapmaya çalışan sanatçı kılıklılara da… Ne dersiniz, kabul ederler mi?…

 

Bu hayatta herkes kompleksleriyle ve güvenli hissettiği limanlarla yaşar. Aslında ikisi birbirini getirir ya, o ayrı mesele… Yani bir konuda sahip olduğunu bazı kompleksler sizi bir diğer konuda tam bir dahi yapabilir. Tıpkı benim yüzeysel, sistemi ve hiçbir şeyi sorgulamayan insan ilişkilerine olan tahammülsüzlüğümün beni bu ve bunun gibi aforizmalar, insan davranışları üzerine tespitler konusunda master konumuna getirmesi gibi… 

Bir konuda çok iyi olan birini tanıyorsanız ona dikkat edin; mutlaka alakalı bazı konularda sahip olduğu kompleksler yüzünden o konuda çok iyi olmuştur. 

İyi ve güzel hayallerimiz kadar o komplekslerimiz, eziklik ve burukluklarımız da ayağa kaldırır bizi, dik durmamızı sağlar, diri tutar. Güzel hayallerinizi kaybetmemekle beraber; o komplekslerinizi de beyninizin içinde bir kist gibi saklayın. Aşk sarhoşu gibi dikkatsizce etrafta gezinmenizi engeller.

 

Hayatımın başlarında dğnyayı inşa etmenin hayalini kurardım ve sonuçta fazla bir şey inşa etmedim. Üniversiteler, hastaneler, araştırma laboratuarları, modern fabrikalar, sıradan insanlar için eli yüzü düzgün konutlar yapmaya söz vermiştim ve hayatımı saraylar, hapishaneler, askeri üsler, aklını kaçırmış tüketiciler için AVM’ler, içinde yaşadığımız gökdelenler ve çılgın milyarderler için yapay adalar inşa etmekle geçirdim.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

2 yorum

    • Editörlerimiz okudukları kitaplardan, makalelerden bulup alıntıyorlar veya akıllarına geldikçe kendileri yazıyorlar Muzaffer Bey. Herhangi bir telif, söz sahibi, vs. varsa rahatlıkla belirtebilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*