Oregon elektrikli araç sahibi olmak için en iyi şehir…

Elektrikli otomobiller bildiğiniz gibi her geçen gün dünyada kullanım oranı artan ve daha da önem kazanan bir konu. Almanya, Hindistan, Çin gibi dünya üretim devlerinin yaptığı atılımlar düşünüldüğünde dünya otomotiv enstitüsünde bu konunun ne kadar ciddiye alındığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Bu seferki haber ise elektrikli araçların kullanımı ve ücreti ile ilgili değil, bu yönde yenilik yapmak isteyenlerin nerelerde rahat yaşayabileceği ile ilgili.

Indiana Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma neticesinde ABD’de elektrik araç sahibi olmaya en uygun şehirlerin hangisi olduğu üzerine bir liste hazırlandı. Listenin hazırlanmasında şehirde elektrikli araç sahibi olmaya yönelik teşviklerin yoğunluğu, araç şarj istasyonlarının çokluğu ve yerel yönetimlerin elektrikli otomobil yeniliklerine verdikleri önem gibi kıstaslar ele alındı. Buna göre, ABD’de elektrikli otomobil sahibi olmaya en uygun altı şehir en iyiden itibaren şu şekilde:

1.Portland, Oregon

2.Los Angeles

3.Denver

4.Baltimore

5.New York City

6.Washington DC

Yani Portland, elektrikli otomobil sahibi olmanız halinde en rahat edeceğiniz şehirmiş.

Sonuçları sunan araştırmacılar; ABD’nin ve dünyanın pek çok yerinde elektrikli araçlar ile ilgili gereken zeminin hazırlanmadığını, hatta pek çok yerde hiçbir teşvik olmadan elektrikli araçlar yokmuş gibi davranıldığını belirterek dünya kamuoyunun acilen gereken teşvikler ve zorunluluklar için adımlar atmasını da diledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*