Patatesin sağlığınıza inanılmaz faydalarını öğrenin

Patates; doğada, pazarlarda bol bol bulabileceğiniz faydalı besinlerden biridir. Türk mutfağında o kadar önemli bir yere sahiptir ki, patatessiz bir sofra, bir yemek, bir salata çok nadirdir. Halkımız boşuna bu kadar sevmemiş patatesi. A, C, K vitaminlerinin, manganez, demir gibi minerallerin bilinmediği zamanlarda dahi sanki deneme-yanılma yöntemiyle insanlar patatesin sağlıklarına faydalı olduğunu anlamışlar, nimetlerinden her zaman için istifade etmişlerdir.

Bizler de yazımızda hem bilimsel verileri hem de günlük hayatta örnekleri kullanarak sizlere patatesin sağlığa faydalarını aktarmaya çalışacağız. Başlamadan önce meraklılarına bir not: Patates; Amerika’nın keşfiyle birlikte Eski Dünya’ya getirilmiştir. Yani ondan öncesinde buralarda patates diye bir sebze yoktu. Bir anda gelip anayurdundan daha çok tutulması ne kadar garip değil mi? Yeni Dünya’dan getirilmesi dolayısıyla da Fatih Sultan Mehmet ve ondan önceki padişahlar patatesin tadını dahi bilmeden bu dünyadan göç etmişlerdir.

Ayrıca; 100 gram patateste bulunan ortalama besin değerleri şu şekildedir:

 • Kalori (76 kcal)
 • Yağ (0,1 g)
 • Sodyum (6 mg)
 • Potasyum (421 mg)
 • Karbonhidrat (17 g)
 • Protein (2 g)
 • Kalsiyum (12 mg)
 • Demir (0,8 mg)
 • Magnezyum (23 mg)
 • A vitamini (2 IU)
 • C Vitamini (19,7 mg)
 • B6 vitamini (0,3 mg)

Patatesin sağlığa yararları nelerdir?

1) Patates cilde çok yararlıdır

Bütün faydaları bir yana, patatesin cilde olan etkileri dillere destandır. İster yiyerek tüketin, ister internette bulabileceğiniz reçeteleri bir bir uygulayın, doğanın toprak altında büyüttüğü bu mucizenin cildinize inanılmaz faydaları olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz. Zaten gereksiz yağ bulundurmaması, sizi cilt rahatsızlıklarından ve sivilcelerden koruyacak etkenlerin başında gelir.

Kısacası patates; yağlılığı gidermekten pürüzsüzleştirmeye, siyah noktaları ve kırışıklıkları yok etmeye kadar inanılmaz yararlara sahiptir.

2) Patates saç dökülmesini engeller

Pratik bilgi olması açısından unutmayın: Cilde yararlı olan besinlerin hemen hepsi saçlara da yararlıdır. Eğer saç derisinde bir rahatsızlıktan veya saç dökülmesinden muzdaripseniz tükettiğiniz patatesler bu sorununuza çok iyi çare olacaktır.

Aynı şekilde pürelerle, masajlarla uygulanması söylenen reçeteleri de uygulayabilirsiniz.

3) Patates tam bir enerji deposudur

Hem de en sağlıklısından… Tüketeceğiniz az miktarda patatesle bile vücudunuzun kalori ihtiyacının büyük bölümünü karşılayabilirsiniz. Bu; kilo aldırıcı ve sağlıksız yöntemler gibi değil, tamamen doğal ve vücutta bir süre doping etkisi yapacak besinler sayesinde olmaktadır.

İçeriğinde bulunan C vitamini, B vitamini ve özellikle potasyum sayesinde günün zorluklarına karşı kalori ihtiyacınızın büyük kısmını karşılar.

4) Patates kilo vermeye yardımcıdır

Evet yanlış okumadınız. Hep o doyurucu ve kalorili yönüyle bildiğiniz patates, sanılanın aksine kilo vermenizi kolaylaştırır. Öğünlerinizde tüketeceğiniz uygun miktarda patates ile hem doğadan gereken vitaminleri alabilir, hem de gereksiz yere kalori almış olmazsınız.

Patatesin bu nimetini aslında bir önceki maddeye borçluyuz. Ne demiştik? Patates adeta bir enerji deposudur demiştik. Yani birim miktarda size bir ekmeğin veya sağlıksız kalorili yiyeceğin verebileceğinden çok daha besleyici ögeler sunar demiştik. Misal: Bir öğünde şöyle dolu dolu bir kumpir giyin bakalım, hiç diğer alternatifler kadar doyurucu oluyor mu?

5) Sindirimi kolaylaştırır

Yapısı itibariyle sindirilmesi kolay bir besin olan patates, kendisinin kolayca sindirildiği gibi tüm sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına da yardımcı olur.

Asit seviyesini düzenleyici etkisi sayesinde mideyi asite bağlı rahatsızlıklardan korur. Aynı şekilde bağırsak hareketlerini kolaylaştırması ve sindirimin tüm basamaklarına yardımcı olması sebebiyle kabızlık, şişkinlik, hatta ishal gibi rahatsızlıklara da iyi gelir.


Evet sevgili okurlar. Sağlıklı olmak için yapay, katkı maddeli besin tekviyelerinden medet ummamıza gerek yoktur. Topraktan var olmuş vücudumuzun tüm ihtiyaçları, yine topraktan var olan tüm ürünlerde mevcuttur. Gelecek yazılarda görüşmek üzere, şimdilik hoşça kalın.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*