Portakalın sağlığa faydaları nelerdir?-C vitamini deposu hakkında bilmedikleriniz

Kış mevsimi gelip çatınca herkeste bir sağlık telaşı başladı. Soğuk havalara karşı bağışıklık kazanabilmek için hepimiz bağışıklık sistemini güçlendirici besinleri tüketmeye çalışıyoruz. Daha iyi beslenmek ve soğuğun metabolizmamıza yüklediği ekstra sorumlulukların üstesinden gelmek için TV’lerdeki beslenme uzmanlarının ağzına bakıyoruz. Elmalar, portakallar, muzlar, mandalinalar da dolaplarımızdaki yerlerini çoktan aldı.

Kışın daha sağlıklı beslenmek hepimiz için geçerli bir zorunluluk. Yoksa hastalık kapıda.. Grip, soğuk algınlığı, kansızlık, neyi beğenirseniz. Ama şahsi tecrübelerimden hareketle ben diyorum ki o kadar da detaylı bir beslenme programına başvurmanıza gerek yok. Ülkemizde zar zor bilinen o garip isimli sebze ve meyveleri temin etmenize hiç gerek yok. Belli başlı sağlıklı meyve-sebzeleri sürekli tüketirseniz, uyku düzeninizi iyi ayarlar ve verimli bir şekilde dinlenirseniz bir şeycik olmaz.

Ben de bu yazımda gayet iyi bildiğimiz meyvelerden portakalın yararlarından bahsetmek istiyorum. Portakal, yani o bildiğimiz turunçgil. Herkes onu C vitamini deposu olarak bilir. Enerji ihtiyacını karşılar, toksinleri engeller, kışın hastalık riskini azaltır vs. vs.Ama portakalın çok az bilinen faydaları hakkında herhangi bir fikriniz mevcut mu? İşte yurdumuzun her köşesinde rahatça bulabileceğiniz portakalı tüm yönleriyle ele almak istedim. Karşınızda portakalın bilinen bilinmeyen tüm faydaları:

1)Portakal böbrek taşı dökülmesine yardımcı olur

Toksinleri atıcı etkisi sayesinde portakal, cerrahi müdahaleye gerek olmayan küçüklükteki böbrek taşlarının dökülmesini sağlar. Taş oluşumunu da engeller.

2)Şekeri düzenleyici etkisi sayesinde diyabeti ve şeker rahatsızlıklarını önler

Portakal, şekeri düzenleyici etkisini düşük şeker miktarına borçludur. Her gün tüketilmesi halinde vücuttaki kan şekerini düzenleyerek optimum seviyeye getirir.

3)Portakal sindirim sistemini düzenler, besinlerin sindirilmesine yardımcı olur

İçeriğindeki bileşenler ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisi sayesinde portakal, sindirim sisteminin çalışmasına katkıda bulunur. Sağlıklı sindirim sisteminin sürekliliğini sağlar, eğer sindirim sorunları varsa giderilmesine yardımcı olur.

4)Portakal beyin sağlığını korur

Yine içeriğindeki folik asit sayesinde her gün tüketeceğiniz bir adet portakal beyin sağlığını korumanızı sağlar. Beynin kimyasal veya fizyolojik sorunlarının önlenmesini sağlar.

5)Portakal cilde faydalıdır

Portakalın cilde faydası daha çok nemlendirici olacak şekildedir. Yani kuru ciltlere yararı daha çoktur. Cildin nemlenmesini sağlayıp eski sağlığını geri kazanmasını sağlar, hafif nemli ve parlak, o çekici cilde ulaşmanızı sağlar.

6)Portakal bağışıklık sistemine çok, ama çok faydalıdır

Bu zaten herkes tarafından bilinen etkisidir. Tam anlamıyla bir C vitamini deposu olan portakal, C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi sayesinde vücut direncini arttırır. Eğer hasta olduysanız iyileşme sürecinizi hızlandırır.

Spor yapan biri olarak size tavsiye: Kış aylarında yapacağınız hafif spor ve tüketeceğiniz bir bardak portakal suyu, soğuk algınlığını mevsim boyunca sizden uzak tutacaktır.

Meraklısı için bir adet portakalda bulunan ortalama besin değerlerini aşağıda veriyoruz. Gelecek yazılarımızda görüşmek üzere, şimdilik hoşça kalın:

Portakalın besin değerleri:

  • Enerji
  • Lif içeriği (3 gr)
  • Askorbik asit (70 mg)
  • Folat 40 mcg
  • Potasyum 237 mcg
  • Su (1 gr)
  • Protein
  • Şeker
  • A, C, B1, B2, B6 ve E vitaminleri

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*