Rusya 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji payını 4 kat arttıracak!…

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) verilerine göre Rusya, mevcut enerji üretim portföyü içinde yüzde 3 olan yenilenebilir enerji kaynaklarının payını 2030 yılına kadar yaklaşık 4 kat artırarak yüzde 11’e çıkartabilir.

Yenilenebilir enerji kullanımındaki düzenli artış, 2014-2030 yılları arasında yenilenebilir enerjilerin payının neredeyse dört kat artacağını gösteriyor. IRENA Genel Müdürü Adnan Z. Amin, “Küresel enerji geçişi sürüyor, bu çalışma ile Rusya’nın yenilenebilir enerji potansiyelini daha iyi anlıyoruz, ne gibi faydaları getirebilir ve bunu gerçekleştirebilmek için neler yapılabilir onu değerlendiriyoruz” dedi.

53.5 GW’LİK HES KAPASİTESİ BULUNUYOR

IRENA’nın analizine göre, Rusya’nın toplam enerji portföyünde hidro elektrik ve biyo enerji önemli yer tutuyor. 2015 yılsonu itibariyle ülkenin toplam elektrik kurulu gücünün yüzde 20’si hidroelektrikten oluşuyor. Bu da 53.5 GW’ye ulaşıyor. Amin, “Rusya’nın zengin ve çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi, ekonomik büyüme ve istihdam gibi ülkenin ekonomik hedeflerine önemli katkıda bulunabilir, enerji portföyünü çeşitlendirebilir, enerji güvenliğini artırabilir ve uzak bölgelerdeki enerji arz masraflarını düşürebilir” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*