Sinop, organik tarımın yeni cazibe merkezi oluyor!!!

Organik tarım bakımından adeta bir cennet konumunda olan ülkemiz; sahip olduğu geniş ürün yelpazesi ve organik tarıma geçiş konusundaki yatkınlığı sayesinde gelecek yılların organik tarım büyüklerinden olma yolunda ilerlemektedir. Bu bağlamda diğer ülkelerden apayrı bir durumdadır. 1990’lı yıllarda ilk adımları atılan organik tarım; aradan geçen 26 yılda hayli mesafe kat etmiş ve önemli iş kollarından biri haline gelmiştir. Fakat tabii ki hala hak ettiği konumda değildir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isterseniz Türkiye ve organik tarım hakkında yazdığımız yazıyı da okuyabilirsiniz.

Organik tarım konusundaki önemli atılımlardan biri de geçtiğimiz haftada Sinop ilinde gerçekleşti. “Organik Tarımın Geliştirilmesi Projesi” kapsamında doğrudan devlet eliyle yapılan organik tarım yatırımları ve vatandaşa yönelik teşvikler sonuç vermeye başladı ve organik tarımda önemli adımların eşiğine gelindi.

Sinop Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Asak tarafından bizzat gerçekleştirilen bilgilendirme çalışmasında Kapalı Pazar Organik Ürün bölgesini gezen Asak; burada projenin geçmişten günümüze işleyişi ve gelecekte planlanan adımlardan bahsetti.

3 yıldır daha çok teorik ve bilgilendirme aşamasında bulunan ve sonrasında Sinop’ta organik ürün yetiştirme konusunda somut sonuçlar almayı hedefleyen proje ile ilgili İl Müdürü Asak şu şekilde konuştu:

Organik Tarımı Geliştirme Projesi’nin amacı , Sinop il ve ilçelerine bağlı köylerde organik tarımın geliştirilmesine yönelik eğitim projesi ile yörede organik ürün yetiştiriciliğinin geliştirilmesini sağlamak ve bu amaçla hem yöre çiftçisinie hem de ülkemize gelir getirecek faaliyetler ile tarımsal kalkınmayı sağlayarak istihdam oluşturmaktır. 2014 yılında 3 yıllık olarak planlanıp, İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanıp bütçesi Bakanlığımız tarafından karşılanacak olan Organik Tarım Geliştirme Projesi bu yıl tamamlanarak, önümüzdeki süreçte üretim projelerini uygulamaya başlayacağız.”

2017 yılı içerisinde tamamlanan proje sonucunda Sinop ve ilçelerindeki pek çok köyde organik ürünler yetiştirilip, hem çiftçinin hem de ülkenin tarım gelirinin artması; paralel olarak da bölgede sağlıklı ve organik tarım bilincinin arttırılıp sağlıklı beslenme imkanlarının önünün açılması hedefleniyor.


Yer-su olarak Sinop Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünü projedeki istikrarından dolayı tebrik ediyor, uygulamaya geçildiği dönemde emeklerin karşılığının fazlasıyla alınmasını diliyoruz. Tüm Türkiye’de organik tarımın aynı hassasiyetle ele alınması ve kalkınma imkanlarının tanınması dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*