Spark şirketi geri dönüştürülmüş plastikten sahil çardakları inşa etti

Sürdürülebilirliğe ve yeşil mimariye yönelik çalışmalarıyla yakından tanınan mimarlık firması Spark, geçtiğimiz kış döneminde kullanışlı ve bir o kadar da okyanus kirliliğine dikkat çeken bir projeye imza atmıştı: Okyanuslardan toplanan plastiklerin geri dönüştürülmesi ile yapılan çardaklar ve kulübeler inşa etmişti.

Firmanın Singapur ofisi tarafından başlatılan bu çalışma doğrultusunda okyanuslardan toplanan tonlarca HDPE (Yüksek Yoğunluklu Poli Etilen) cinsi atık plastiğin tüm ayrıştırma, kırma ve yeniden dökme işlemlerini şirket üstlenmiş ve akabinde inşaat çalışmalarına başlamıştı.

Şirket genel müdürü Stephen Pimbley, kendisiyle yapilan roportajda: “Çardakların şekli için geleneksel İngiliz sahil şemsiyeleriyle Afrika’da kullanılan palmiye şekilli çardaklardan esinlendik. Ayrıca bu tarz kulübeler Güneydoğu Asya’da da halihazırda kullanılmaktaydı. Böylece bu yaratıcı ve özgün tasarım Singapur’da epey beğeni topladı.” şeklinde konuşmuştu.

Röportajın devamında Pimbley projenin olası artı ve eksilerine yönelik bilgi vermekten de çekinmemiş ve projenin temel amacının hem geri dönüşüme katkıda bulunulması, hem de okyanuslarda her yıl yüz binlerce canlının ölümüne sebep olan plastik atıklar konusunda toplumsal bilincin uyandırılması olduğunu belirtmişti. Ayrıca; dış cephede camların kullanılması ve solar panellerin yerleştirilmesi, ahşap desteklemesiyle 1-2 kişilik yaşam alanlarının oluşturulması, vs vs eklemelerle bu kulübelerin pek çok farklı projeye de ilham kaynağı  olabileceğini söyleyen Pimbley; bu plastik kulübe projesiyle herhangi bir toplu yerleşim yerine yönelik amaç tasimadiklarini, sadece okyanus temizliğine destek olunduğunu ve sahillerde hem bilinç uyandırıcı hem de  estetik yapılar oluşturulduğunu da dürüstçe belirtmişti.

Bu çalışma Güneydoğu Asya ve çevre ülkelerde çok beğeni toplamış olacak ki Spark şirketi şimdilerde benzer kulübeleri Avustralya kıyılarına inşa etmeye hazırlanıyor.

Bizler de Spark firmasını hiçbir masraftan ve zahmetten çekinmeyip yeşil mimariye yönelik yaptığı bu çalışmadan dolayı tebrik ediyor, başarılarının tüm dünyaya yayılmasını diliyoruz.

Ne dersiniz? Ülkemizde de böyle projeler, hatta belki daha iyileri hayata geçirilebilir mi?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*