Sun Tzu-Savaş Sanatı/Alıntılar

“Önderlik; zeka, güvenilirlik, insancıllık, cesaret ve kararlılık işidir.”

“Savaşmaksızın başkalarının ordularını alt etmek, hünerlerin en iyisidir. Ve yeni sağaltıcıların öyküsünde olduğu gibi; Sun Tzu savaş sanatlarında da pek çok mertebe olduğunu açıklamaktadır. Savaşçıların en iyisi, düşmanın planlarını açığa çıkarır; ikinci olarak bağlaşıklıklarını bozmak, üçüncü olarak da silahlı kuvvetlerine saldırmak gelir. En kötüsü, kentlerini kuşatmaktadır.”

“Zoru henüz kolayken tasarla, büyüğü henüz küçükken yap. Dünyanın en zor işleri kolayken gerçekleştirilmeli, dünyanın en büyük şeyleri, henüz küçükken yapılmalıdır. Bu nedenle bilgeler asla büyük olanı yapmazlar ve ululuklarına bu yolla ulaşırlar.”

“Derin ilke bilgisi görmeden bilir, Yol’un güçlü uygulanımı çabalamadan elde eder. Derin bilgi ‘kapının dışına çıkmadan bilmek, pencereden bakmadan gökyüzünün yolunu görmektir.’ Güçlü eylemse, tüm durumlara uyarlanarak daha da güçlenmektedir.”

Savaş Sanatı’nda usta savaşçı da, benzer şekilde çatışkı psikolojisi ve mekaniğini, düşmanın her hamlesini anında çözümleyebilecek kertede iyi bilen ve durumlarla tam bir uyum içinde hareket edip, doğal düzeneklere asgari çabayla ayak uydurandır.”

“Derin bilgi rahatsızlığı rahatsızlıktan önce, tehlikeyi tehlikeden önce, yıkımı yıkımdan önce, felaketi felaketten önce ayrımsamaktır. Güçlü eylem bedeni bedenle yüklenmeden eğitmek, akılla, akıl tarafından kullanılmaan önce alıştırma yapmak, dünyadan etkilenmeden dünyada çalışmak, görevlerce engellenmeden görevleri yerine getirmektir.

Kişi ilkenin derin bilgisiyle rahatsızlığı düzene, tehlikeyi güvenliğe, yıkımı yaşama, felaketi talihe dönüştürebilir. Yol üzerinde güçlü eylemle kişi kendine uzun yaşarlık alanına, aklı gizemler küresine ve görevleri yüce tamamlanışa taşıyabilir.”

“Kavrayış ve dinginlik, çabasız başarı, görmeksizin bilme durumudur-Dönüştürmeci Tao’nun anlamı ve tepkisi budur. Dinginlik durumundaki kavrayış her şeyi kapsayabilir, çabasız başarı her şeyi elde edebilir, görmeksizin bilme her şeyi bilebilir.”

“Eylemden sonra duyumsayıp kavramaya kavrayış adı verilmez. Çabayla kazanılan başarıya başarı denemez. Görmeden sonra bilme, bilme olarak nitelenemez. Bu üçü, duyumsama ve tepkime yolunun uzağındadır.

Gerçekten de, bir şeyi varolmadan önce yapabilme, etkinleşmeden önce duyumsayabilme, ortaya çıkmadan önce görebilme, birbirine bağımlı olarak gelişen üç yetenektir. O zaman her şey duyumsanmadan kavranır, hiçbir şey tepkisiz gerçekleştirilemez ve kimse bir yarar sağlamadan bir yere gitmez.”

“Bir öndere Tao aracılığıyla yardımcı olanlar dünyayı zorlamak için silah kullanmaya eğilimli değillerdir, çünkü bu gibi şeyler tersine dönmeye yatkındır-ordunun bulunduğu yerde dikenler biter, büyük savaşları kıtlık yılları izler.

Silahlar uğursuz araçlardır-aydınlanmışlara özgü değildir. Ortada onları kullanmaktan başka seçenek yoksa, dingin ve hırsız olmak, zaferi kutlamamak en iyisidir. Zaferi kutlayanlar, kana susamışlardır ve kana susamışlar dünyada kendi yollarını uygulayamazlar.

Benzer şekilde, Savaş Sanatı da öfke ve hırsı yenilginin temel nedenleri arasında saymaktadır. Sun Tzu’ya göre, duygularından arınmış, sakin serinkanlı, kayıtsız savaşçı kazanır; hırslı talih avcısı değil. Tao Te Ching’de şöyle demektedir:

Şövalyelikte başarılı olanlar militarist değildir, savaşta iyi olanlar öfkelenmezler; karşıtlarına üstün gelmeyi bilenler işin içine duygularını katmazlar.”

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*