Suudi Arabistan 2023’e kadarki yenilenebilir enerji hedeflerini açıkladı

Khaled el-Falih, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan ülkesinin yenilenebilir enerji ve teknolojisini yurt dışında satacağını söyledi.

Sektörde yatırım isteyen bir forumda, önümüzdeki on yılın başlarında yaklaşık 10 gigawat’lık yenilenebilir enerji üretimi hedefine ulaşmak için “uygulanacak 30 proje” ilan etti.

Krallık ekonomisinin bel kemiği şu an ham veya rafine edilmiş petrolden ya da doğal gazdan geliyor.

Ancak, petrol krallığını durdurmak için yapılan bir ekonomik reform planının bir parçası olarak hükümet, Falih’in güneş ve rüzgar enerjisi içeren iddialı bir yenilenebilir enerji programı olarak başlattığını başlattı. Böylece, yıllar boyunca azalan petrol ve doğal gaz rezervlerine karşı bir önlem de alınmış olacak.

Projelerin 30 milyar ila 50 milyar dolar arasında maliyete sahip olabileceği konuşuluyor.

Suudi Arabistan Yenilenebilir Enerji Yatırım Forumunun başında “2023 yılına kadar yenilenebilir enerji yüzdesi krallığın toplam elektriğinin yüzde 10’unu temsil edecek” şeklinde rapor verildi.

Orta vadede yenilenebilir enerji üretiminin ileri teknolojilerini geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ulus haline gelmek için krallığı aramaktayız” dedi.

Bu, gerçekten dönüşümsel” dedi ve krallığın enerji sektörüne gelen değişikliklerin 1930’larda petrol keşfi kadar önemli olacağını önermekte bulundu.

Önümüzdeki on ya da iki yılda gerçekleşecek önemli bir sosyo-ekonomik geçişden gerçekten bahsediyorsun“.

Falih, enerji sektörünün özerk bir düzenleyici kurulu ve özelleştirilmiş üretim kapasitesi içerecek şekilde tamamen yeniden yapılandırıldığını söyledi.

O, yenilenebilir enerji kaynakları planında ilk 300 megavatlık güneş enerjisi tesisi için teklifi resmen açtı.

Hükümet, çoğunlukla yurtdışından, bu fabrikaya teklif vermek üzere ve 400 megavatlık bir rüzgar çiftliği için 51 şirket listeledi.

Bir rüzgar projesi bu yılın dördüncü çeyreğinde başlayacak ve daha sonra güneş projeleri izleyecek, yüzlerce delege söyledi.

Hükümet tahminlerine göre Suudi tepe enerjisinin 2032 yılına kadar 120 gigawatt’ı aşması bekleniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*