Tarihte ilk kez bir nehre ‘canlı’ statüsü verildi

Yeni Zelanda’da bulunan ve yerli halk Maoriler tarafından son derece kutsal benimsenen “Whanganui” Nehri yasalar çerçevesinde canlı olarak kabul edildi. Bu karar tarihte bir ilk olarak kayıtlara geçerken, doğallığının ve varlığının korunması adına bir ırmağın hemcinslerine göre böyle üstün bir statü kazanması çevre kuruluşlarını da fazlasıyla sevindirdi.

Whanganui Nehri; Avustralya’nın güneybatısında küçük bir ada devleti olan Yeni Zelanda’nın en uzun üçüncü nehri olma unvanına sahip. Bu nehir; batılılar yerleşmeden öncesinden beri Maoriler tarafından kutsal olarak kabul edilmiş, inançlarında ve yaşam tarzlarında önemli bir yer tutmuş.

Peki bir nehrin canlı olarak kabul edilmesi ne anlama geliyor? Şöyle ki; Whanganui Nehri artık hukuki bir kimliğe sahip demektir ve ona yönelik yapılacak herhangi bir saldırı, herhangi bir sabotaj da çevre raporları kapsamında değil, bir kişiye veya kuruma yapılan açık saldırı bazında değerlendirilecek demektir. Yani tipik çevre felaketlerine kıyasla Whanganui’yi son derece üst seviye bir korumaya alan, doğal dengesini bozacak herhangi insani bir saldırıdan koruyan bir hamle.

Çıkartılan kanuna göre hukuki statüsü olan Whanganui Nehri’nin hakları gerektiği zaman bir Maori temsilcisi ve bir Kraliyet üyesi tarafından temsil edilecek.

Maorilerin kutsal Whanganui Nehri’nin korumaya alınması için 150 yıldan fazla bir süredir çalıştığını vurgulayan Bakan Chris Finlayson, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü:

“Biliyorum ki insanların hissettiği ilk şey doğal bir kaynağa hukuki bir şahsiyet kazandırmanın garip olacağıdır ancak bu, şirketlerden ya da anonim topluluklardan daha garip değildir.”

Kazandırılna hukuki statünün yanı sıra Whanganui Nehri’ne şimdiye kadar verilen zararlar için 80 milyon dolar tazminat ve nehrin temizlik çalışmaları için 30 milyon dolar fon verilecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*