Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun yeni başkanı Ersan Başar oldu

Türkiye Dağcılık Federasyonu geçtiğimiz günlerde yapılan başkanlık seçimiyle gündeme geldi. Ama bu başkanlık seçimi, şimdiye kadar olanlardan farklı bir havaya sahipti çünkü yaklaşık 20 yıldır yapısı aynı olan ve hantallaştığı yönünde yorumlarda bulunulan federasyonun işleyişinde önemli değişikliklerin olacağının sinyali verilmişti.

Hem başkan adayları eskiden son derece farklıydı, hem de verilen rekabet kıyasıya bir çekişmeye sahne oldu. Sonuç olarak; Türkiye Dağcılık Federasyonu 2017 yılına girmeden önemli bir yenileşmenin başlangıcına şahit oldu.

Takip edenler bilir. Türkiye Dağcılık Federasyonunda başkanlık görevini 1997 yılından beri Alaattin Karaca yürütüyordu. Tam 20  yıl başkanlık koltuğunda görev yapan Karaca; Türkiye Dağcılık camiasında son derece tanınan ve emektar bir isimdi. Fakat buna rağmen Alaattin Karaca’nın Türkiye’de dağcılık sporunun gelişmesi ve önünün açılması konusunda en büyük engellerden biri olduğunu savunanların sayısı da hayli fazlaydı. Yani hem icraatle, hem gelişimle hem de yenileşmeyi engellemeyle dolu bir 20 yıl geçmişti Karaca’nın döneminde..

Bu seçimlerde ise başkan adaylarının açıklanmasından itibaren durum son derece farklıydı. Çünkü Türkiye Dağcılık Federasyonu başkanlığına aday olan iki isim arasında Alaattin Karaca yoktu. Yusuf Biltekin ve Ersan Başar; başkanlık için yarışan iki adaydı ve delegeler bu iki kişinin arasında oylama yaptı.

Sonuç ise her iki adayın da eşit derecede sevilip sayıldığını gösterircesine kıl payı bir tabloya sahipti. Şöyle ki; 226 delegenin katıldığı seçimde 2 oy geçersiz sayılırken, 113 oy alan Ersan Başar galip gelirken, rakibi Yusuf Biltekin ise 111 oy aldı. Yani Başar; sadece 2 oy farkla kazandı ve Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun yeni başkanı oldu.

Doç.Dr.Ersan Başar

Ersan Başar federasyondaki görevinin yanı sıra mesleki ve şahsi hayatında da son derece aktif, değerli işlerde bulunan birisi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bölümünde Doçent olarak görev yapan Başar, akademik kariyerinin yanı sıra Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanlığına geçerek sportif yönünün de ne kadar ön planda olduğunu, bir insanın hem mesleki hem de hobi dünyasının gayet de bir arada yürüyebileceğini göstermiş oldu.

Seçimden önce yaptığı konuşmada da Ersan Başar, federasyonun sahip olacağı vizyon konusunda şu konuşmayı yapmıştı: Sürdürülebilir dağcılık hedefiyle, belirlediğimiz ve büyüterek koyacağımız hedeflerimizi gerçekleştirme uğraşı içerisinde olacağız. Günümüze ayak uydurarak, dünya federasyonları ile yarışabilir duruma gelmek için çalışacağız.

Yer-Su olarak yeni başkan Ersan Başar ve ekibine Türkiye dağcılığını dünyadaki önemli ve saygın otoritelerden biri haline getirmeyi amaçlayan bu vizyonunda başarılar diliyor, Türk dağcılığının çok daha parlak günler görmesini diliyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*